kościół drewniany,  kościół murowany,  Miasto,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  świątynie

Miejska Górka

Miasto znajdujące się w powiecie rawickim, siedziba gminy Miejska Górka. Miejscowość usytuowana ok. 9 km na wschód od Rawicza.

Kościół katolicki

Kościół pw. św. Mikołaja z 1445 roku. Dawniej miejsce to słynęło jako cudowne, bowiem w 1572 roku pojawiła się tutaj relikwia w postaci korony cierniowej Chrystusa. Po zniszczeniu podczas wojen szwedzkich kościół odrestaurował Jan Opaliński, ówczesny dziedzic miasta, wystawiając 4 ołtarze boczne. Tragiczny w skutkach okazał się pożar, który w 1787 roku zniszczył nie tylko świątynię, ale również zabudowania probostwa oraz znaczną część miasta. W styczniu 2011 roku kościół ponownie płonął. Zniszczone zostało prezbiterium, jego wystrój i wyposażenie. Na skutek działania wysokiej temperatury popękały witraże w oknach, uszkodzony został również strop. Zdjęcia pochodzą sprzed pożaru.

Kościół ewangelicki

Kościół ewangelicki pw. Góry Tabor został wzniesiony w latach 1777 – 1778 z inicjatywy Augusta Sułkowskiego. Pierwszym pastorem był Rotwitt ze Zdun.Wnętrze nakryte pozorną kolebką obiegają dwukondygnacyjne empory wsparte na czterech parach słupów. Na belce tęczowej znajdowała się data 1777. Okna w obu kondygnacjach: górne – półkoliste, dolne – małe kwadratowe. W okresie międzywojennym i po II Wojnie Światowej w kościele nie podejmowano żadnych prac remontowych, był on wykorzystywany jako magazyn materiałów budowlanych.Obecnie świątynia jest strasznie zaniedbana i grozi zawaleniem. Szkoda, ponieważ to jeden z nielicznych zachowanych w Wielkopolsce drewnianych obiektów ewangelickich tego typu. Wstęp bardzo utrudniony, obiekt kiepsko widoczny z drogi.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version