kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat kępiński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Mikorzyn

Jest to średniej wielkości wieś znajdująca się w gminie Kępno,powiat kępiński, położona ok. 11 km na północ od Kępna. W Mikorzynie znajduje się ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy.

Kościół

Kościół pod wezwaniem św. Idziego wzniesiony w stylu neobarokowym w latach 1928-33 według projektu Stanisława Mieczkowskiego. W ołtarzu głównym znajduje się późnogotycka rzeźba św. Idziego wykonana ok.1500 roku. Jest celem licznych pielgrzymek. Św. Idzi to patron karmiących matek, rybaków, myśliwych, pasterzy, handlarzy końmi, rozbitków, epileptyków, chromych, rannych, grzeszników, łuczników, żebraków, zbłąkanych, dobrej spowiedzi.

Pałac i zespół folwarczny

Pałac pochodzący z 1786 roku, przebudowany i rozbudowany w latach późniejszych. Znajduje się naprzeciw folwarku z XIX wieku. Na zdjęciu neogotycka brama parkowa do założenia pałacowego.

Brama parkowa w Mikorzynie

Źródło: P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; materiały własne. Fot. Aleksander Liebert

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Exit mobile version