dwór,  kościół drewniany,  Powiat kościański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Mikoszki

Booking.com

Wieś położona w powiecie kościańskim w gminie Kościan. Informacje źródłowe o miejscowości pojawiają się od 1388 roku. Pierwszymi znanymi właścicielami ziemskimi byli Mikoszewscy, a następnie do XV wieku Jarogniewscy. Pod koniec tegoż stulecia wieś przechodzi na rzecz Sułockich. W 1564 roku włościami zarządzał Adam Tarnowski, a od 1580 roku Mikołaj Rybieński. Przez kolejne lata wieś przechodzi z rąk do rąk, władają tutaj kolejno Konarzewscy, Ponińscy, Proscy, Ciświccy, Zakrzewscy, Romiszewscy, Święciccy i Dramińscy. Folwark we wsi istnieje co najmniej XVIII wieku. W wizji wsi pochodzącej z 1752 roku wymieniany jest „dwór niedobry w którym żadnej szlacheckiej wygody nie masz (…) Idąc z dworu ku wsi kaplica, w której obraz Najświętszej Panny, zrujnowana…” W 1786 roku dobra nabył od Alberta Dramińskiego Bonawentura Koczorowski, a po nim jego potomkowie. W 1863 roku właścicielem Mikoszek zostaje Philipp Wilhelm Harrera, a od 1878 roku Stefan Chłapowskiego z Bonikowa. Po kilku latach odziedziczyła go Maria Chłapowska z Ponińskich. Aż do 1945 roku dziedzicem majątku był Alfred Chłapowski.

Dwór

Dwór wzniesiony pod koniec XVIII wieku lub na początku XIX wieku w miejscu wcześniejszego obiektu. Częściowo przebudowany na początku XX wieku. Jest to parterowy obiekt z mieszkalnym poddaszem, nakryty dachem mansardowym. Wybudowano go na planie prostokąta z dwoma alkierzami w narożach elewacji tylnej. Układ wnętrz głównej części dwutraktowy, z sienią ze schodami pośrodku pierwszego traktu.

Dwór w Mikoszkach
Dwór w Mikoszkach

Obiekt dostępny z zewnątrz. Wokół niewielki park krajobrazowy o powierzchni niecałych 3 ha. Drzewostan tworzą głównie topole białe, wiązy, robinie akacjowe, jesiony, dęby szypułkowe.

Dwór w Mikoszkach
Dwór w Mikoszkach

Kaplica dworska

Kaplica pw. NMP Nieustającej Pomocy zbudowana na przełomie XVIII i XIX wieku na miejscu starszej świątyni. Jest to obiekt drewniany, oszalowany, nakryty dachem dwuspadowym pokrytym dachówką z sygnaturką. Kaplicę wzniesiono na planie prostokąta. Wewnątrz skromne, współczesne wyposażenie.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA