dwór,  kościół drewniany,  Powiat kościański- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Mikoszki

Wieś położona w powiecie kościańskim w gminie Kościan. Informacje źródłowe o miejscowości pojawiają się od 1388 roku. Pierwszymi znanymi właścicielami ziemskimi byli Mikoszewscy, a następnie do XV wieku Jarogniewscy. Pod koniec tegoż stulecia wieś przechodzi na rzecz Sułockich. W 1564 roku włościami zarządzał Adam Tarnowski, a od 1580 roku Mikołaj Rybieński. Przez kolejne lata wieś przechodzi z rąk do rąk, władają tutaj kolejno Konarzewscy, Ponińscy, Proscy, Ciświccy, Zakrzewscy, Romiszewscy, Święciccy i Dramińscy. Folwark we wsi istnieje co najmniej XVIII wieku. W wizji wsi pochodzącej z 1752 roku wymieniany jest „dwór niedobry w którym żadnej szlacheckiej wygody nie masz (…) Idąc z dworu ku wsi kaplica, w której obraz Najświętszej Panny, zrujnowana…” W 1786 roku dobra nabył od Alberta Dramińskiego Bonawentura Koczorowski, a po nim jego potomkowie. W 1863 roku właścicielem Mikoszek zostaje Philipp Wilhelm Harrera, a od 1878 roku Stefan Chłapowskiego z Bonikowa. Po kilku latach odziedziczyła go Maria Chłapowska z Ponińskich. Aż do 1945 roku dziedzicem majątku był Alfred Chłapowski.

Dwór

Dwór wzniesiony pod koniec XVIII wieku lub na początku XIX wieku w miejscu wcześniejszego obiektu. Częściowo przebudowany na początku XX wieku. Jest to parterowy obiekt z mieszkalnym poddaszem, nakryty dachem mansardowym. Wybudowano go na planie prostokąta z dwoma alkierzami w narożach elewacji tylnej. Układ wnętrz głównej części dwutraktowy, z sienią ze schodami pośrodku pierwszego traktu.

Dwór w Mikoszkach

Obiekt dostępny z zewnątrz. Wokół niewielki park krajobrazowy o powierzchni niecałych 3 ha. Drzewostan tworzą głównie topole białe, wiązy, robinie akacjowe, jesiony, dęby szypułkowe.

Dwór w Mikoszkach

Kaplica dworska

Kaplica pw. NMP Nieustającej Pomocy zbudowana na przełomie XVIII i XIX wieku na miejscu starszej świątyni. Jest to obiekt drewniany, oszalowany, nakryty dachem dwuspadowym pokrytym dachówką z sygnaturką. Kaplicę wzniesiono na planie prostokąta. Wewnątrz skromne, współczesne wyposażenie.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version