kościół murowany,  Miasto,  pałac,  Powiat wrzesiński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Transwielkopolska Trasa Rowerowa,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory

Miłosław

Miasto położone w powiecie wrzesińskim. Pierwsza wzmianka o Miłosławiu pochodzi z 1314. Prawa miejskie otrzymał przed 1397 rokiem, powtórnie lokowany w 1539 roku. W okresie reformacji silny ośrodek protestantyzmu. Dzisiaj to niewielkie miasteczko zamieszkałe jest przez około 3500 osób.

Marianna i róże

Tuż przy granicy naszego średzkiego powiatu z powiatem wrzesińskim położony jest bardzo piękny majątek Miłosław, od niedawna własność polityka i pisarza znanego ogółowi Wielkopolan Józefa Kościelskiego. Majątek Miłosław został przed niedawnym czasem odkupiony przez Kościelskiego od Józefa Mielżyńskiego. Kościelski, właściciel magnackiej fortuny ożywiony jest duchem obywatelskim. Tak więc dla uczczenia przypadającej w tym roku pięćdziesiątej rocznicy zgonu naszego poety i wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego pan Kościelski zainicjował wielką uroczystość. Wiedząc, że rząd pruski nie zezwoli żadnym pomnikiem ani tłumnym obchodem publicznym uczcić pamięci najznakomitszego nawet Polaka, właściciel Miłosławia postanowił we własnym majątku postawić na naszej wielkopolskiej ziemi pomnik Słowackiego. Miłosław na to miejsce nadaje się nie tylko dlatego, że jest to fantazja bogatego właściciela, mecenasa nauki i sztuki. Józefowi Kościelskiemu chodzi o przypomnienie, że w 1848 roku przyjechał do Poznania Juliusz Słowacki, opuszczając Paryż po to, aby wziąć udział w zbrojnej walce narodu. A w Miłosławiu w tym czasie polskie oddziały kosynierów odniosły pamiętne wszystkim zwycięstwo nad wojskiem pruskim. Pomnik Słowackiego w Miłosławiu ma więc upamiętnić nie tylko naszego wieszcza narodowego, ale i chlubną kartę z walk Wielkopolan o wolność narodu. Na uroczystość odsłonięcia pomnika, która odbyła się w minioną niedzielę dnia szesnastego września, Pan Kościelski sprosił wielu wybitnych gości z Królestwa i z Małopolski, a wśród nich największego z wielkich nam współczesnych- Henryka Sienkiewicza. Około trzystu osób zebrało się na to narodowe święto. Całe sąsiedztwo ziemiańskie polskie, działacze społeczni z Wielkiego Księstwa Poznańskiego, duchowieństwo, ludzie nauki i sztuki zostali poproszeni do uczestniczenia w święcie. Naturalnie nie było możliwe na parę dni przyjąć tyle osób w Miłosławiu, bo takiego tłumu w żadnej prywatnej rezydencji przyjąć niepodobna. Wielkopolanie uczestniczyli w samej tej niedzielnej uroczystości – w odsłonięciu pomnika i w wysłuchaniu mowy Henryka Sienkiewicza oraz towarzyszącego uroczystości wielkiego koncertu. Pogoda była wymarzona, piękna, słoneczna. Prawdziwa złota polska jesień.

Pałac

Na miejscu wcześniejszej siedziby szlacheckiej, w sąsiedztwie drewnianego dworu obronnego, w latach 20-tych XIX wieku Karol Frederyk Schinkel wzniósł dla Józefa Mielżyńskiego parterową willę. Rozbudowano go w latach 1843-1870 według projektów późniejszego właściciela, Seweryna Mielżyńskiego, nadając mu kształt okazałej willi o nieregularnej bryle z górującą nad całością wieżą w stylu włoskiego renesansu. Wraz z wieżą powstało od strony zachodniej boczne skrzydło z loggią, a następnie 2 skrzydła w elewacji południowej. W latach 1895-99 Józef Kościelski, odwołując się do form neoklasycystycznych, dodał dwa frontowe skrzydła z portykiem kolumnowym wielkiego porządku i podjazdem. Wspaniałe było także otoczenie: park pod względem urządzenia i bogactwa drzew mało ustępuje kórnickiemu, tyle, że jest sporo mniejszy. (…) Nawet czworaki służby folwarcznej położone na tak zwanym Bugaju są tak pięknie zbudowane, jak gdzie indziej się nie uświadczy.

Niestety, ta piękna rezydencja w 1945 roku została podpalona i częściowo wysadzona w powietrze podczas działań wojennych. Przez kilkanaście lat pozostawała w ruinie, dopiero w latach 1963-1969 odbudowano ją na potrzeby szkoły z zachowaniem cech zewnętrznych.


Przy pałacu neogotycka oficyna z połowy XIX wieku i park krajobrazowy z wieloma okazami pomnikowych drzew. Znajduje się tutaj najstarszy w Polsce, odsłonięty w 1899 roku, pomnik Juliusza Słowackiego dłuta Władysława Marcinkowskiego.

Kościół ewangelicki

Kościół ewangelicki zbudowany w latach 1870-1872 częściowo z funduszy króla pruskiego. Jest to budowla jednonawowa, z wydzielonym trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Nad budynkiem góruje wysoka, kwadratowa wieża, nakryta dachem namiotowym. Wewnątrz naokoło nawy na kolumienkach wpiera się drewniana empora. Teren przykościelny otacza neogotycki mur ceglany, z metalowymi kratami. W 1977 roku we wyremontowanym wnętrzu otwarto Muzeum Ziemi Miłosławskiej. Obecnie mieści się tu Galeria Miłosławskiego Centrum Kultury.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version