kościół murowany,  Miasto,  pałac,  Powiat wrzesiński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Transwielkopolska Trasa Rowerowa,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory

Miłosław

Miasto położone w powiecie wrzesińskim. Pierwsza wzmianka o Miłosławiu pochodzi z 1314. Prawa miejskie otrzymał przed 1397 rokiem, powtórnie lokowany w 1539 roku. W okresie reformacji silny ośrodek protestantyzmu. Dzisiaj to niewielkie miasteczko zamieszkałe jest przez około 3500 osób.

Pałac

Na miejscu wcześniejszej siedziby szlacheckiej, w sąsiedztwie drewnianego dworu obronnego, w latach 20-tych XIX wieku Karol Frederyk Schinkel wzniósł dla Józefa Mielżyńskiego parterową willę. Rozbudowano go w latach 1843-1870 według projektów późniejszego właściciela, Seweryna Mielżyńskiego, nadając mu kształt okazałej willi o nieregularnej bryle z górującą nad całością wieżą w stylu włoskiego renesansu. Wraz z wieżą powstało od strony zachodniej boczne skrzydło z loggią, a następnie 2 skrzydła w elewacji południowej. W latach 1895-99 Józef Kościelski, odwołując się do form neoklasycystycznych, dodał dwa frontowe skrzydła z portykiem kolumnowym wielkiego porządku i podjazdem. Niestety, ta piękna rezydencja w 1945 roku została podpalona i częściowo wysadzona w powietrze podczas działań wojennych. Przez kilkanaście lat pozostawała w ruinie, dopiero w latach 1963-1969 odbudowano ją na potrzeby szkoły z zachowaniem cech zewnętrznych.
Przy pałacu neogotycka oficyna z połowy XIX wieku i park krajobrazowy z wieloma okazami pomnikowych drzew. Znajduje się tutaj najstarszy w Polsce, odsłonięty w 1899 roku, pomnik Juliusza Słowackiego dłuta Władysława Marcinkowskiego.

Kościół ewangelicki

Kościół ewangelicki zbudowany w latach 1870-1872 częściowo z funduszy króla pruskiego. Jest to budowla jednonawowa, z wydzielonym trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Nad budynkiem góruje wysoka, kwadratowa wieża, nakryta dachem namiotowym. Wewnątrz naokoło nawy na kolumienkach wpiera się drewniana empora. Teren przykościelny otacza neogotycki mur ceglany, z metalowymi kratami. W 1977 roku we wyremontowanym wnętrzu otwarto Muzeum Ziemi Miłosławskiej. Obecnie mieści się tu Galeria Miłosławskiego Centrum Kultury.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA