kościół murowany,  Powiat krotoszyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Mokronos

Booking.com

Wieś położona w powiecie krotoszyńskim, w gminie Koźmin Wielkopolski. Mokronos znany jest od 1408 roku. Pierwotnie wieś szlachecka- własność kasztelana międzyrzeckiego Andrzeja Górki. Parafia istniała już ponoć w XIII wieku, jednak pierwsze źródła pisane wspominają o 1408 roku, jako momentu zaaprobowania przez biskupa poznańskiego Wojciecha Jastrzębca, co zostało następnie zatwierdzone przez króla Kazimierza Jagiellończyka.

Kościół

Pierwszy kościół został zniszczony przez pożar już w I poł. XVII wieku. Następny obiekt spłonął 26 października 1886 roku- a wraz z nim część wsi. Nową świątynię konsekrowano w 1894 roku przez biskupa Edwarda Likowskiego. Wzniesiono ją w stylu neogotyckim z nawą w kształcie krzyża. Wewnątrz obraz przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny- patronki parafii. Najstarszym elementem wyposażenia wnętrza jest krucyfiks z przełomu XVI/XVII wieku na belce tęczowej.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA