Glinianki w Mosinie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  dwór,  Miasto,  muzeum,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory

Mosina

Miasto położone w powiecie poznańskim, siedziba gminy o tej samej nazwie. Najstarsze informacje źródłowe pojawiają się w 1247 roku, kiedy to po raz pierwszy zapisano nazwę „Mosina” w dokumencie dzielącym Wielkopolskę między Przemysła I i jego brata Bolesława Pobożnego. Nazwa ta pochodzi od dawnego wyrazu „moszyna”, oznaczającego miejsce porośnięte mchem, początkowo dotyczące jedynie rzeki. Prawa miejskie dla tego ośrodka przyznano w 1302 roku z nadania wojewody kaliskiego Mikołaja Przedpełkowica z rodu Łodziów. Rzeczywista lokacja na podstawie prawa magdeburskiego nastąpiła jednak dopiero w kolejnym stuleciu za sprawą Władysława Jagiełły. Na przełomie lat 1659- 1660 Mosina gościła powracające z wyprawy do Danii wojska walczące pod chorągwią Stefana Czarnieckiego. W okresie surowej zimy zatrzymał się tutaj również pamiętnikarz Jan Chryzostom Pasek. Miasto zostało przez niego wybrane na miejsce rekonwalescencji po ciężkim przebiegu tyfusu.

Plac 20 października w Mosinie

Co ciekawe Mosinę trzykrotnie odwiedził cesarz Napoleon Bonaparte, w 1807 roku podczas lustracji terenów, w 1812 kiedy maszerował na Moskwę i gdy pokonany wracał do Paryża. W końcowej fazie Wiosny Ludów miasto wraz z okolicami było terenem ożywionej działalności powstańców w walce z pruskim zaborcą o wyzwolenie tych terenów. Inspiratorem oporu był znany prawnik i polityk Jakub Krauthofer– Krotowski. 3 maja 1848 roku uroczyście ogłoszono w Mosinie niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej zwanej również Rzeczypospolitą Mosińską, jednak radość nie trwała długo, gdyż po przegranej bitwie pod Rogalinkiem marzenia o wolności upadły.

Do znacznego ożywienia gospodarczego Mosiny przyczyniła się budowa linii kolejowej z Poznania do Wrocławia, która została uruchomiona w 1856 roku. Bliska lokalizacja Poznania również spowodowała rozwój budownictwa, tak mieszkaniowego jak i przemysłowego.

Glinianki oraz wieża widokowa

Drewniana wieża widokowa w Mosinie na tzw. Pożegowie została wybudowana na przełomie 2011 oraz 2012 roku. Obiekt o wysokości niespełna 17 metrów położony jest na wysokości 140,5 m n.pm. Z wieży roztacza się widok na Poznań, Wielkopolski Park Narodowy oraz samą Mosinę.

Wieża widokowa w Mosinie

Teren rekreacyjny zlokalizowany na terenie tzw. glinianek, znajdujących się w obszarze chronionym NATURA 2000 oraz w Wielkopolskim Parku Narodowym, jest miejscem otwartym oraz przystępnym dla turystów i miłośników przyrody. Miejsce to jest chętnie odwiedzane z uwagi na plażę i stosunkowo czystą wodę. W sezonie letnim od początku lipca do końca sierpnia nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają ratownicy. W sąsiedztwie wieży powstał także niewielki, bezpłatny parking.

Galeria sztuki- dawna synagoga

Galeria Miejska w Mosinie powstała w zabytkowym budynku dawnej bożnicy żydowskiej wybudowanej około 1876 roku. Mieści się tutaj Galeria na Piętrze, gdzie organizowane są okresowe wystawy historyczne związane z Ziemią Mosińską oraz wystawy fotograficzne i plastyczne.

Galeria sztuki- dawna synagoga w Mosinie
Galeria sztuki- dawna synagoga w Mosinie

Dwór

W części Mosiny będącej dawniej wsią Budzyń znajduje się dwór zbudowany w końcowych latach XIX wieku dla rodziny Budzyńskich. Rezydencja nawiązuje stylem do architektury francuskiej. Nad balkonem góruje mansardowa wystawka dachowa. Wejście poprzedzone schodami z czerwonej cegły. Budynek, obecnie zaniedbany, dostępny jest z zewnątrz. Obecnie pełni funkcje mieszkalne.

Dwór w Mosinie
Dwór w Mosinie

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version