atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  grodzisko,  muzeum,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  skansen,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Mrówki

Booking.com

Przysiółek położony w powiecie konińskim w gminie Wilczyn, część wsi Kownaty. Ukryta w lesie na półwyspie Jeziora Kownackiego, otoczona bagnami i fosą, znajduje się cenna atrakcja zwana w nomenklaturze archeologicznej „gródkiem stożkowatym”. Ślady obecności człowieka na tych terenach sięgają więc dawnych dziejów. Miejsce to było zamieszkiwane przez kilka pokoleń, od końca XIII do połowy XIV wieku. W połowie tegoż stulecia obiekt uległ spaleniu, prawdopodobnie w wyniku walk. Oprócz samego skansenu znajduje się tutaj okazały las oraz Jezioro Kownackie.

Skansen

Gródek w Mrówkach ma postać stożkowatego kopca o wysokości 7 m, mający dolną średnicę 44 metrów, a górną 18 metrów. Dodatkowo otoczono go fosą o szerokości około 2 m, połączoną od północy z jeziorem zapewniającym stały dopływ wody. Po przeprowadzeniu dokładnych badań archeologicznych w 1973 roku przystąpiono do rekonstrukcji średniowiecznej siedziby rycerskiej. Obecnie w gródku otoczonym fosą i palisadą znajduje się wieża strażnicza, szałasy rybackie i kuźnia. Powstanie obiektu można wiązać z jednym z miejscowych rodów tworzących w okolicy elitę materialną i społeczno-administracyjną. W połowie XIV i w XV wieku właścicielami Wilczyna i Kownat byli Wilczyńscy herbu Poraj i prawdopodobnie z tego rodu wywodzi się wcześniejszy budowniczy grodu.

Jest to obecnie jeden z najciekawszych obiektów kultury średniowiecznej w rejonie wschodniej Wielkopolski. Obecnie stanowi Skansen Archeologiczny, do którego można dojść niebieskim szlakiem turystycznym. W sezonie czynne jest od wtorku do niedzieli. Celem aktualnych godzin otwarcia zalecam odwiedzenie strony internetowej muzeum.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA