kościół murowany,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Myślibórz

Wieś położona w powiecie konińskim w gminie Golina. Wspominana jest w dokumentach od 1288 roku. Wówczas stanowiła własność cystersów z Lądu, a następnie do rodziny Żychlińskich i ich potomków. Pierwsze wzmianki o tutejszej parafii pojawiają się w 1438 roku.

Kościół

Późnogotycki kościół pw. św. Mateusza powstał na miejscu poprzedniego, drewnianego obiektu, na początku XVI wieku z fundacji Żychlińskich. W 1578 roku zamieniono go na zbór luterański, który po kilkunastu latach ponownie przywrócono katolikom. W XVII oraz XIX wieku kościół kilkukrotnie przebudowywano, przez co zatarły się cechy pierwotnego stylu architektonicznego.

Kościół w Myśliborzu

Świątynia to jednonawowy obiekt z węższym i niższym prezbiterium po stronie wschodniej. Od północy usytuowane są zakrystia oraz schody na ambonę, a od zachodniej znajduje się chór wsparty na dwóch kolumnach. Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z XVII i XVIII wieku. Uwagę warto zwrócić na barokowy ołtarz główny oraz dwa ołtarze boczne. Cenny jest również XVII-wieczny krucyfiks oraz dwie romańskie antaby z brązu w kształcie lwich głów.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version