wycieczka

Najciekawsze rezydencje na południe od Poznania

(ok 158 km).
Szczęśliwie do naszych czasów zachowało się wiele zabytkowych rezydencji Wielkopolski. W jeden dzień co prawda nie pozna się ich wszystkich, ale można spróbować zobaczyć kilka z najciekawszych.

Przygodę z wielkopolskimi rezydencjami zaczynamy w 1. Antoninie (0 km). Stojący tutaj pałac zbudowany dla Antoniego Radziwiłła to prawdziwy unikat z uwagi na swoją drewnianą konstrukcję. Miejsce to było odwiedzane przez samego Fryderyka Chopina. Obecnie znajduje się tutaj hotel i restauracja.

Pałac w Antoninie

Kolejnym punktem jest pałac w 2. Dobrzycy (53 km) należący niegdyś do adiutanta i szefa kancelarii wojskowej króla Stanisława Augusta, czyli generała Augustyna Gorzeńskiego. Z uwagi na związki Gorzeńskiego z masonerią symbolika architektoniczna pałacu i parku nawiązuje do tradycji wolnomularskich.

Pałac w Dobrzycy

W pobliskim 3. Jarocinie (17 km) zobaczymy pałac zbudowany w stylu neogotyku angielskiego rodu Radolińskich wraz z rozległym parkiem. Zmieniając na chwilę klimat z bogatych rezydencji magnackich warto zawitać do 4. Koszut (42 km), gdzie stoi piękny, szlachecki dworek- obecnie muzeum. Barokowy obiekt został wzniesiony w II poł. XVIII wieku dla Józefa Zabłockiego, z wykorzystaniem fundamentów poprzedniego budynku z XVII wieku. 

Dwór w Koszutach

Kilka kilometrów dalej czeka nas 5. zamek w Kórniku (9 km), siedziba Białej Damy, którą otacza arboretum. Na to miejsce z pewnością należy zarezerwować sobie więcej czasu. W murach zamku mieści się muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami, m.in. meble różnych stylów i epok, obrazy mistrzów polskich i europejskich, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria polskie i wschodnie, wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra oraz zbiory etnograficzne i przyrodnicze z Australii i Oceanii. Jak głosi legenda nocami po parku i zamkowych komnatach przechadza się Teofilia z Działyńskich zwana „Białą Damą”. Wokół przepiękne arboretum.

Atrakcje Wielkopolski
Zamek w Kórniku

Droga do kolejnego punktu, 6. Rogalina (12 km) nie zajmie nam jednak długo. Pięknie odrestaurowany kompleks rezydencjonalny Raczyńskich to nie tylko wzorowo zorganizowane muzeum wnętrz, ale także słynne dęby rogalińskie i okazały park. Pałac składa się z głównego budynku i połączonych z nim ćwierćkolistymi skrzydłami galeriowymi dwoma oficynami. W latach 90-tych XIX wieku, kiedy właścicielami Rogalina byli Edward Aleksander Raczyński i jego żona Róża z hr. Potockich, krakowski architekt Zygmunt Hendel prowadził tutaj zakrojone prace remontowo – konserwatorskie. 

Pałac w Rogalinie

Kończąc wyprawę nie wypada nie wjechać do 7. Poznania (25 km) aby zobaczyć ostatni tego typu zamek nowożytnej Europy, czyli zamek Cesarski oraz zrekonstruowany zamek królewski z przeznaczeniem na muzeum wnętrz.

Zamek w Poznaniu
Zamek w Poznaniu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA