Pałac w Napachaniu
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Napachanie

Booking.com

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Rokietnica. Pierwsze informacje na temat wsi pojawiają się w XV wieku- wzmiankowano wówczas Wincentego Napachanie herbu Nałęcz. Z czasem rodzina ta przyjęła nazwisko Sadowskich. W połowie XIX wieku gospodarował tutaj Niemiec Rudolf Griebl, na którego majątek składało się 800 hektarów gruntów. Ostatnim przedwojennym właścicielem wsi był Jerzy Kullak.

Pałac

Rezydencja wybudowana w 1897 roku dla Rudolfa Griebla przez berlińską firmę Solf i Wichards. Użyto wówczas modnego wymieszania stylów w guście angielskim nazywanym czasami Qeen Anne Revival. Można tu się także doszukać elementów nawiązujących do neorenesansu. Projekt był na tyle interesujący, że zamieszczono go w ówczesnym czasopiśmie architektonicznym „Berliner Architekturwelt”. Kilkukondygnacyjną budowlę urozmaica wysoka wieża wyłaniająca się z dachu. Główne wejście ujęto bogatym, rzeźbionym w piaskowcu portalem o formie gotycko – renesansowej z secesyjnymi detalami.

Pałac pełen był nowoczesnych udogodnień z windą do podawania posiłków i chłodnią w podziemiach. Na parterze znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne, a prywatne apartamenty mieszkalne umiejscowione były na piętrze, skąd rozciągał się przepiękny widok na rozległy park krajobrazowy. Do dzisiaj w głównym holu wejściowym zachował się kominek oraz bogato zdobione schody. Obecnie całkowicie niedostępny obiekt wystawiony jest na sprzedaż.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA