Pałac w Napachaniu
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Napachanie

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Rokietnica. Pierwsze informacje na temat wsi pojawiają się w XV wieku- wzmiankowano wówczas Wincentego Napachanie herbu Nałęcz. Z czasem rodzina ta przyjęła nazwisko Sadowskich. W połowie XIX wieku gospodarował tutaj Niemiec Rudolf Griebl, na którego majątek składało się 800 hektarów gruntów. Ostatnim przedwojennym właścicielem wsi był Jerzy Kullak.

Pałac

Rezydencja wybudowana w 1897 roku dla Rudolfa Griebla przez berlińską firmę Solf i Wichards. Użyto wówczas modnego wymieszania stylów w guście angielskim nazywanym czasami Qeen Anne Revival. Można tu się także doszukać elementów nawiązujących do neorenesansu. Projekt był na tyle interesujący, że zamieszczono go w ówczesnym czasopiśmie architektonicznym „Berliner Architekturwelt”. Kilkukondygnacyjną budowlę urozmaica wysoka wieża wyłaniająca się z dachu. Główne wejście ujęto bogatym, rzeźbionym w piaskowcu portalem o formie gotycko – renesansowej z secesyjnymi detalami.

Pałac pełen był nowoczesnych udogodnień z windą do podawania posiłków i chłodnią w podziemiach. Na parterze znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne, a prywatne apartamenty mieszkalne umiejscowione były na piętrze, skąd rozciągał się przepiękny widok na rozległy park krajobrazowy. Do dzisiaj w głównym holu wejściowym zachował się kominek oraz bogato zdobione schody. Obecnie całkowicie niedostępny obiekt wystawiony jest na sprzedaż.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA