Pałac w Nieszawie
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Nieszawa

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Murowana Goślina. Nazwa miejscowości wywodzi się od imienia Niegosław. Po raz pierwszy pojawia się w źródłach pisanych od 1388 roku. W XVII wieku gospodarzyła tutaj rodzina Grudzińskich, którzy w 1638 roku wybudowali dla siebie dwór. Po Grudzińskich władali tutaj Żychlińscy, Dziembowscy, a w 1755 roku rodzina Osten. Pod koniec stulecia majątek powrócił do Żychlińskich. W 1821 roku dobra należały już do Marianny Zielińskiej, a następnie Krystyny Reibnitz z domu Krzycka. W 1848 roku Nieszawą zarządzali Hipolit Mielęcki i jego żona Wiktoria, którzy wystawili w miejscu dworu nowy pałac. W 1879 roku dobra zakupił Otto von Treskow- ta niemiecka rodzina posiadała sporo włości w okolicy, które zakupiła korzystając ze swoich wpływów po bardzo okazyjnych cenach, a często właściwie za bezcen. W kolejnym stuleciu role się odwróciły, w 1935 roku Edward von Treskow by spłacić spore zadłużenie został zmuszony do sprzedania włości Adamowi Schneiderowi.

Pałac

Pierwotna rezydencja w Nieszawie powstała dla Mielęckich na początku XIX wieku w formie neoklasycystycznego pałacu. Następnie obiekt został rozbudowany dla bogatego rodu von Treskow. Po II wojnie światowej działała tutaj Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Zgoda. W latach 60. oraz 80. XX wieku rezydencja służyła za ośrodek szkoleniowo-kolonijny, następnie została opuszczona. Pałac charakteryzuje się dziewięcioosiowym korpusem głównym i dwoma trójosiowymi ryzalitami zakończonymi trójkątnymi tympanonami. W centralnej części fasady usytuowane jest wejście poprzedzone schodami. To tutaj znajdował się ganek z trójkątnym naczółkiem. Od strony ogrodu mieścił się niegdyś taras, z którego dawni właściciele podziwiali położone niżej stawy.

Do tego wszystkiego należy dopisać, że obecnie pałac jest już tylko ruiną, którą raczej nie uda się uratować. Stan techniczny budynku jest katastrofalny i w każdej chwili grozi zawaleniem. O zwiedzaniu należy zapomnieć- w bezpieczny sposób można jedynie spojrzeć na całość z pewnej odległości. Na naszych oczach ginie kolejny ciekawy zabytek. 7.5 ha park krajobrazowy również jest bardzo zaniedbany. Możemy jeszcze dostrzec relikty fontanny oraz dawnej przypałacowej lodowni.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version