Pałac w Nieszawie
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat poznański- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Nieszawa

Wieś położona w powiecie poznańskim w gminie Murowana Goślina. Nazwa miejscowości wywodzi się od imienia Niegosław. Po raz pierwszy pojawia się w źródłach pisanych od 1388 roku. W XVII wieku gospodarzyła tutaj rodzina Grudzińskich, którzy w 1638 roku wybudowali dla siebie dwór. Po Grudzińskich władali tutaj Żychlińscy, Dziembowscy, a w 1755 roku rodzina Osten. Pod koniec stulecia majątek powrócił do Żychlińskich. W 1821 roku dobra należały już do Marianny Zielińskiej, a następnie Krystyny Reibnitz z domu Krzycka. W 1848 roku Nieszawą zarządzali Hipolit Mielęcki i jego żona Wiktoria, którzy wystawili w miejscu dworu nowy pałac. W 1879 roku dobra zakupił Otto von Treskow- ta niemiecka rodzina posiadała sporo włości w okolicy, które zakupiła korzystając ze swoich wpływów po bardzo okazyjnych cenach, a często właściwie za bezcen. W kolejnym stuleciu role się odwróciły, w 1935 roku Edward von Treskow by spłacić spore zadłużenie został zmuszony do sprzedania włości Adamowi Schneiderowi.

Pałac

Pierwotna rezydencja w Nieszawie powstała dla Mielęckich na początku XIX wieku w formie neoklasycystycznego pałacu. Następnie obiekt został rozbudowany dla bogatego rodu von Treskow. Po II wojnie światowej działała tutaj Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Zgoda. W latach 60. oraz 80. XX wieku rezydencja służyła za ośrodek szkoleniowo-kolonijny, następnie została opuszczona. Pałac charakteryzuje się dziewięcioosiowym korpusem głównym i dwoma trójosiowymi ryzalitami zakończonymi trójkątnymi tympanonami. W centralnej części fasady usytuowane jest wejście poprzedzone schodami. To tutaj znajdował się ganek z trójkątnym naczółkiem. Od strony ogrodu mieścił się niegdyś taras, z którego dawni właściciele podziwiali położone niżej stawy.

Do tego wszystkiego należy dopisać, że obecnie pałac jest już tylko ruiną, którą raczej nie uda się uratować. Stan techniczny budynku jest katastrofalny i w każdej chwili grozi zawaleniem. O zwiedzaniu należy zapomnieć- w bezpieczny sposób można jedynie spojrzeć na całość z pewnej odległości. Na naszych oczach ginie kolejny ciekawy zabytek. 7.5 ha park krajobrazowy również jest bardzo zaniedbany. Możemy jeszcze dostrzec relikty fontanny oraz dawnej przypałacowej lodowni.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version