Kościół w Nietrzanowie
kościół murowany,  Powiat średzki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Nietrzanowo

Booking.com

Wieś położona w powiecie średzkim w gminie Środa Wielkopolska. Pierwsze zmianki o miejscowości pojawiają w 1305 roku za sprawą nadania dziesięciny nowopowstałemu kościołowi w Winnej Górze przez biskupa poznańskiego Andrzeja. Pierwotnie wieś należała do rodu Doliwów z Dębna. Kolejne wzmianki dotyczą przekazania wsi klasztorowi w Lubiniu. Pod koniec XIV wieku wieś przechodzi na własność Mikołaja z Brodowa. Właścicielami Nietrzanowa był od 1578 roku Wojciech Kaczanowski, następnie Sczanieccy i Stablewscy. W 1873 roku Nietrzanowo zamieszkuje 178 mieszkańców w 11 domach.

Kościół pw. Wszystkich Świętych

Pierwsze informacje o znajdującej się tutaj drewnianej świątyni pojawiają się już XIII wieku. W latach 1664 – 1666 z inicjatywy ks. proboszcza Tomasza Depiusa wzniesiono nowy, murowany kościół, którego budowniczym był Jan Koński z Poznania. Z uwagi na niewystarczające wymiary obiektu w latach 1900 – 1901 przystąpiono do rozbudowy świątyni pod okiem Heliodora Matejki. Fundatorem przedsięwzięcia była rodzina Stablewskich ze Szlachcina i Grudzińskich z Brodowa. Ostatecznie z pierwotnego budynku zachowała się jedynie wieża oraz część murów i fundamentów. Po zakończeniu przebudowy w dniu 25 czerwca 1901 roku biskup Edward Likowski konsekrował nową świątynię. Jesienią 1987 roku kościół został uszkodzony po przejściu trąby powietrznej, jednak szczęśliwie żywioł zasadniczo nie naruszył konstrukcji obiektu, zrzucając jedynie dachówkę i uszkadzając okoliczny cmentarz.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA