Ostoja Chobienice
Najlepsze w Wielkopolsce

Najlepsze hotele historyczne w Wielkopolsce

Booking.com

Top 6 najlepszych hoteli zlokalizowanych w zamkach, pałacach i dworach. Chcesz poczuć się jak arystokrata? A może lubisz niezwykłe miejsca noclegowe z klimatem?

W Wielkopolsce zachowało się stosunkowo dużo zabytkowych rezydencji, które w lepszym bądź gorszym stanie technicznym przetrwały zawieruchy wojenne i transformacje ustrojowe. Tylko skromny procent ze wszystkich zamków, pałaców i dworów inwestorzy zaadaptowali do celów restauracyjno- noclegowych. Jedno jest pewne, są to miejsca z duszą, które dzięki niecodziennej możliwości noclegu w starych komnatach otwierają przed nami ciekawe perspektywy zwiedzania. Oczywiście współczesny turysta, a tym bardziej gość biznesowy ma swoje wymagania, więc zaprezentuję tutaj najlepsze noclegi, które osobiście sprawdziłem. Nie ustępują one w niczym nowym hotelom, a wręcz przeciwnie- moim zdaniem są od nich dużo lepsze. Konstruując listę pominąłem zamknięte ośrodki szkoleniowe lub obiekty nastawione wyłącznie na obsługę gości weselnych, co z naturalnych względów znacznie ogranicza dostępność miejsca dla gości z zewnątrz. Klikając na nagłówek przeniesiemy się do strony rezerwacyjnej danego hotelu.

Ostoja Chobienice

Ostoja Chobienice
Ostoja Chobienice

Dawny folwark rodziny Mielżyńskich- obecnie luksusowy hotel oraz SPA pod nazwą Ostoja Chobienice. Przykład wzorowo odremontowanego zespołu zabytków i adaptacji na hotel historyczny. Do zespołu należą XVIII- wieczna rządcówka, okazały spichrz z 2 połowy XIX wieku oraz stajnie. W rządcówce mieści się elegancja restauracja a w pozostałych budynkach pokoje hotelowe, bar, basen z SPA, recepcja oraz sale konferencyjne i balowe. Cały zespół robi ogromne wrażenie dzięki pieczołowitemu remontowi oraz staranności o każdy detal. Basen mieszczący się w dawnej stajni to najpiękniejszy tego typu obiekt w Wielkopolsce. Na każdym kroku widać rękę dobrego gospodarza. Hotel jest przy tym bardzo przyjazny dla rodzin z dziećmi- mogę z całego serca polecić to miejsce na krótsze i dłuższe wycieczki jako dobra baza wypadowa w okolice Wolsztyna. Warto także wspomnieć, iż nowi właściciele kontynuują piękną, przedwojenną tradycję hodowli koni, gdzie pod okiem instruktora można poznawać tajniki jazdy konnej. Jest to więc kolejny powód podróży do Ostoi. Jest to najdroższy obiekt hotelowy z listy, ceny zaczynają się od 350 zł za dobę, jednak jakość całego kompleksu wynagradza ten wydatek.

Zamek w Rydzynie

Zamek w Rydzynie

Nocleg w zamku? Takie luksusy to tylko w Rydzynie. Pierwsza wzmianka o zamku w Rydzynie pochodzi z połowy XIV wieku. Była to wówczas siedziba Jana z Rydzyny, rycerza i zaufanego dworzanina Władysława II Jagiełły. W rękach spadkobierców po Janie zamek pozostał niemal do końca XVII stulecia. W 1658 roku część dóbr rydzyńskich wykupił ród Leszczyńskich, jeden z najmożniejszych dawnej Rzeczypospolitej. Wtedy także zabrano się do przebudowy warownego zamku na luksusową rezydencję. Początkowo pieczę nad budową sprawował Józef Szymon Beletti, architekt króla Korybuta Wiśniowieckiego oraz Jana III Sobieskiego, jednak w końcowym etapie został zastąpiony przez Pompeo Ferrariego. W czasie pierwszej wojny światowej w rezydencji mieścił się niemiecki obóz dla francuskich i rosyjskich jeńców wojennych. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zamek stał się własnością Skarbu Państwa i trafił pod opiekę Kuratorium Fundacji im. Sułkowskich. Po adaptacji na cele szkolne we wrześniu 1928 roku obiekt stał się siedzibą Gimnazjum, a później także Liceum. Prawdziwa katastrofa nastąpiła po wejściu do zamku radzieckich barbarzyńców w 1945 roku. Wnętrza zostały zdewastowane, a następnie podpalone, w wyniku czego bezcenne dekoracje zostały bezpowrotnie zniszczone. Pozostały tylko wypalone ściany… Na szczęście już w 1946 przystąpiono do odbudowy rezydencji – wykonano wtedy prace zabezpieczające. W 1969 roku zamek przejął Zarząd Główny SIMP (Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich) z przeznaczeniem na ośrodek szkoleniowy i konferencyjny dla środowisk technicznych, a w następnym roku rozpoczął się generalny remont, który trwał aż do 1989 roku. W wyniku żmudnych prac odtworzono najważniejsze pomieszczenia dzięki fragmentom oryginalnej dekoracji oraz zachowanej dokumentacji sprzed II wojny światowej. Patrząc na pełne przepychu barokowe sale można z szacunkiem i wdzięcznością myśleć o ludziach, którzy przyczynili się do ich powstania. Dzisiaj zamek pełni funkcję ośrodka konferencyjnego i hotelu. Ceny za pokój hotelowy zaczynają się od 250 zł za dobę.

Pałac w Antoninie

Pałac w Antoninie
Pałac w Antoninie

Pałac w Antoninie to zabytek niezwykły. Został zbudowany w latach 1822 – 1824 przez Karla Fryderyka Schinkla dla księcia Antoniego Radziwiłła. Co jest w nim takiego niezwykłego? W całości jest wykonany z drewna! Ponadto zbudowano go na planie krzyża greckiego, co jest rzadkością wśród tego typu rezydencji. Całe wnętrze korpusu głównego zajmuje sporych rozmiarów, trójkondygnacyjna sala o ozdobnym stropie wspartym na grubej kolumnie- kominie. Jest to doskonałe miejsce na koncerty muzyki poważnej, które odbywają się tutaj od czasu do czasu. Jedno ze skrzydeł mieści klatkę schodową wiodącą na wewnętrzne balkony, prowadzące do pokoi mieszkalnych w pozostałych trzech skrzydłach. Gościem Antoniego Radziwiłła w Antoninie był m. in. Fryderyk Chopin (dwukrotnie, w 1827 i 1829). Na elewacji pałacu znajduje się tablica upamiętniająca te wizyty, a przy wejściu na teren pałacowy umiejscowiony jest pomnik kompozytora. My też możemy korzystać z uroków rezydencji rezerwując jeden z kilku dostępnych pokoi. Cena jak za nocleg w takim miejscu jest bardzo przystępna- mając szczęście za dwie osoby zapłacimy ok. 250 zł ze śniadaniem.

Olandia

Olandia

Co powiecie na nocleg w dawnym folwarku? Z widokiem na piękny dworek położony nad samym jeziorem? Takie rzeczy to tylko w Prusimiu. Nazwa „Olandia” nawiązuje do osadnictwa olęderskiego w Wielkopolsce w XVII-XVIII wieku. Po II wojnie światowej majątek został znacjonalizowany, co doprowadziło do jego degradacji. Szczęśliwie w 2004 roku wrócił w posiadanie prywatnych właścicieli. Prace budowlane związane z odbudową folwarku i adaptacją na cele hotelowego kompleksu rozpoczęły się w lipcu 2009 roku, a otwarcie nastąpiło rok później. Miałem przyjemność gościć kilka dni w tym ośrodku i jestem pod ogromnym wrażeniem aranżacji przestrzeni zabytkowej, która została wykonana z należytym pietyzmem, a jednocześnie jest bardzo funkcjonalna, w szczególności dla rodzin z dziećmi. Zorganizowano tutaj niewielką plażę, plac zabaw, mini skansen, niewielkie zoo z końmi, owcami i innymi zwierzętami gospodarczymi, a także centrum SPA, winiarnię i rewelacyjną restaurację. Polecam na bazę wypadową do pobliskich atrakcji lub na weekendowy wypad za miasto. Za dwie osoby ze śniadaniem zapłacimy poza sezonem poniżej 300 zł- w sezonie opłata ta wzrasta.

Dwór w Chotowie

Dwór w Chotowie
Dwór w Chotowie

Nie wiemy dokładnie kiedy powstał dwór w Chotowie, lecz jego styl i konstrukcja świadczą, że zapewne było to w połowie XIX wieku. Otoczony parkiem krajobrazowym z II połowy XVIII wieku tworzy harmonijną całość z naturą. Początkowo nie była to zbyt duża posiadłość, lecz zmieniło się to podczas jej rozbudowy przeprowadzonej w latach 20. XX wieku o piętrowe skrzydło zachodnie i parterowy aneks wschodni mieszczący kuchnię. Właścicielami dworu była wówczas wielce zasłużona dla regionu i Ojczyzny rodzina Niemojowskich ze Śliwnik. W trakcie generalnego remontu rozpoczętego w 2004 roku odtworzono tynki z zachowaniem oryginalnego detalu, stolarkę drzwiową i okienną, przystosowano dach do celów mieszkalnych a piwnice do restauracyjnych z zachowaniem sklepień znajdujących się pod starszą częścią budynku. Nie mniej pracy włożono w rekultywowanie zdziczałego parku o powierzchni 6,3 ha wraz z całym systemem wodnym. Po założeniu folwarcznym nie pozostało już właściwie żadnego śladu, nie licząc porośniętych roślinnością malowniczych ruin obory. Dzisiaj kształtowany jest nowy wizerunek dworu, już nie jako siedziby ziemiaństwa będącej centrum folwarku, lecz miejscem dostosowanym do współczesnych potrzeb. Miejsce to słynie z doskonałej kuchni- w tym zupy rakowej. To jedna z tańszych propozycji hotelowych w cenie poniżej 250 zł za dwie osoby ze śniadaniem. Niech niska cena nas nie zwiedzie- na pewno spędzimy tutaj miłe chwile. Jeśli oczekujemy spokoju unikajmy weekendów z uwagi na częste imprezy okolicznościowe.

Pałac Tłokinia

Tłokinia Kościelna
Tłokinia Kościelna

Ostatnią propozycją jest pałac w Tłokini Kościelnej. Został wzniesiony w latach 1915- 1916 w miejscu poprzedniego dworu staraniem Ignacego Władysława Chrystowskiego. Posiada cechy klasycystyczne oraz barokowe. Gruntowny remont przeszedł w 1986 roku przez Naczelną Organizację Techniczną w Kaliszu i został adoptowany na hotel. Jest to obiekt konstrukcji murowanej, podpiwniczony. Korpus główny z mieszkalnym poddaszem jest nakryty wysokim dachem łamanym. Fasada pałacu jest symetryczna, ze środkowym, trzyosiowym ryzalitem. Park krajobrazowy został ukształtowany prawdopodobnie w XIX wieku przez Chrystowskich na bazie starszego, XVIII wiecznego ogrodu. Obecnie zajmuje powierzchnię 6,1 ha. Brama główna do parku pochodzi z 1916 roku. Od 2012 roku pałac po gruntowym remoncie pełni funkcję hotelu oraz restauracji. Polecam to miejsce bardzo serdecznie! We wnętrzu znajdują się pamiątki po dawnych właścicielach, Chrystowskich, co jest godne szacunku i naśladowania. Mając szczęście uda nam się dokonać rezerwacji w cenie poniżej 300 zł za dwie osoby ze śniadaniem.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA