Stacja Nojewo
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  muzeum,  Powiat szamotulski- zabytki i atrakcje,  skansen,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wieś,  Zabytek techniki

Nojewo

Booking.com

Wieś położona w powiecie szamotulskim, w gminie Pniewy. Miejscowość występuje w źródłach pisanych od 1284 roku. Historia wsi może być jednak starsza, gdyż w najbliższej okolicy występują aż trzy wczesnośredniowieczne grodziska. Nojewo nie stanowiło siedzibę większych dóbr ziemskich. W 1865 roku wzniesiono tutaj neogotycki kościół. Na początku XX wieku w związku z budową linii kolejowej powstał tutaj dworzec oraz niezbędna infrastruktura. Z czasem linie zlikwidowano… ale na tym historia się nie kończy.

Dworzec kolejowy- muzeum

Co dzieje się z dworcami kolejowymi, które nie pełnią już swojej pierwotnej funkcji? Czasami są rozbierane, innym razem znajduje się dla nich nowe przeznaczenie typu magazyn albo po prostu wystawia na sprzedaż. Ile obiektów ma szczęście trafić na pasjonatów, którzy tworzą w ich wnętrzach… muzea? Nie mam odpowiednich danych statystycznych, ale zapewne niewiele. Ile osób adaptuje dworzec na… własny dom? Pewnie też to rzadko spotykane rozwiązanie. Tutaj mamy i jedno i drugie. PKP opuściło nojewski dworzec wraz z pozostałą infrastrukturą, w tym wieżą ciśnień, około 2000 roku. Piętnaście lat później znalazł się nabywca, który uratował obiekty przed całkowitym zniszczeniem, udrożnił fragment nieczynnej linii kolejowej, sprowadził kilka wagonów oraz drezynę, zgromadził pokaźne zbiory i zaczął budować nową linię wąskotorową wraz z rozjazdami, aby móc niejako na żywym organizmie tłumaczyć funkcjonowanie kolei. Wszystko to z pasji oraz chęci dzielenia się swoją wiedzą z innymi.

Stacja Nojewo
Stacja Nojewo

Pan Tomasz Węsierski, bo o nim mowa, to chodząca skarbnica wiedzy o wszystkim, co związane jest z szeroko rozumianymi drogami żelaznymi. Placówka ta ciągle się zmienia, a prace nabierają rozpędu niczym… ekspres? No, może postępy nie są aż tak imponujące jak pędzący Shinkansen, ale doceńmy starania właściciela, bo to przede wszystkim praca własna. Jak wyczytamy na stronie Stacji: „Naszym celem jest nie tylko pokazanie piękna obiektów i historii kolei, ale i działania zmierzające do uruchomienia co najmniej w wymiarze kolejowego ruchu turystycznego przepięknej linii kolejowej Szamotuły-Miedzychód.” Miejsce, chociaż mało znane, to chyba jeden z najciekawszych kolejowych punktów na mapie Wielkopolski. Chciałoby się powiedzieć, że to „żelazny punkt” powiatu i okolic, ale wyczerpałem już limit żartów na akapit.

Stacja Nojewo
Stacja Nojewo

Pisząc całkiem poważnie, miłe chwile spędzą tutaj nie tylko miłośnicy tego rodzaju transportu. Warto przy tym pamiętać, że to placówka prywatna, bez milionowych dotacji z budżetu państwa, więc na kilka niedogodności na pewno należy przymknąć oko. Stacja Nojewo nie ma jak dotąd stałych godzin funkcjonowania, warto więc wcześniej upewnić się czy w dany dzień będzie czynna. Informacji najlepiej szukać na tym profilu FB. Pociągiem tutaj nie dojedziemy, więc kierujmy się pod adres Nojewo 16- z głównej drogi w sąsiedztwie sklepu należy szukać nieutwardzonego zjazdu w stronę wieży ciśnień. Niewielki parking znajduje się na miejscu.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA