hotel,  kościół drewniany,  Powiat wrzesiński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Nowa Wieś Królewska

Wieś położona w powiecie wrzesińskim, w gminie Września. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1288 roku. W 1383 roku pojawia się informacja jakoby królowa Jadwiga oddała wieś jako zastaw Nałęczom z Nowodworu.

Kościół

Pierwsza świątynia powstała zapewne u schyłku XIII wieku z inicjatywy królewskiej. Obecna świątynia pw. św. Andrzeja Apostoła pochodzi z XVI wieku i zalicza się do najstarszych tego typu obiektów na terenie Wielkopolski. Kościół był restaurowany w 1 połowie XIX wieku i w 1925 roku, kiedy to przedłużono nawę. Podczas remontu w latach 1973-1979 odkryto cenne polichromie z okresu budowy obiektu autorstwa prawdopodobnie Stanisława Samostrzelnika z Mogiły. W ołtarz wkomponowana jest rzeźba św. Anny z początku XVI wieku oraz starsze, gotyckie elementy tryptyku.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version