kościół murowany,  Powiat kępiński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Nowa Wieś Książęca

Booking.com

Wieś położona w powiecie kępińskim w gminie Bralin. Pierwsze informacje o wsi pojawiają się w 1440 roku i dotyczą postaci ks. Bernharda Gaffrona. Wówczas musiała już istnieć parafia oraz kościół. Historia miejscowości związana jest z setkami lat bytności tutaj osób narodowości niemieckiej. Wówczas nazywała się ona Fürstlich Neudorf. Do zakończeniu I wojny światowej miejscowość wchodziła w skład Sycowskiego Wolnego Państwa Stanowego. 13 maja 1803 roku przez wieś przeszedł straszny pożar, który zniszczył wszystkie zabudowania. Ostatnimi właścicielami tych terenów byli książęta z rodziny Bironów von Kurland. W styczniu 1920 roku, na mocy ustaleń zawartych w traktacie wersalskim, Nowa Wieś Książęca znalazła się w granicach odrodzonego państwa polskiego.

Nowa Wieś Książęca

Kościół

Neobarokowa świątynia pw. św. Trójcy, która powstała w 1804 roku, jest rezultatem odbudowy miejscowości po straszliwym pożarze, który zniszczył całą miejscowość. Jest to budowla murowana, posiadająca drewnianą wieżę od strony zachodniej o konstrukcji słupowo-ryglowej. Obecny wygląd obiektu jest efektem remontu, który przeprowadzono po uszkodzeniach świątyni w trakcie II wojny światowej. Wówczas zlikwidowano dwa boczne chóry oraz odbudowano wieżę kościelną, która od tego momentu została znacznie uproszczona. Wnętrze utrzymane jest w barokowo-klasycystyczny stylu i pochodzi zasadniczo z XIX wieku.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA