kościół murowany,  Powiat średzki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Nowe Miasto nad Wartą

Wieś położona w powiecie średzkim, siedziba gminy Nowe Miasto nad Wartą. Nazwa miejscowości sugeruje, że to „Miasto” a we wstępie czytamy o wsi… ale wszystko po kolei. W informacjach źródłowych pierwsze wzmianki pojawiają się w dekrecie Przemysława II z 1283 roku, chociaż do tego czasu na pewno istniała już parafia. Ośrodek ten przez prawie 700 lat faktycznie był miastem, jednak prawa te odebrano w 1934 roku. Rozwój miejscowości oparty był pierwotnie na przeprawie rzecznej na ważnym trakcie z Poznania do Kalisza. W okresie średniowiecza rządził tutaj wpływowy ród Doliwów, którzy posiadali swoją warowną siedzibę z wieżą mieszkalną. Po jej spaleniu powstała rezydencja, która dotrwała tylko do połowy XVII wieku. Centrum obecnej wsi stanowi sporej wielkości brukowany rynek z zabudową z połowy XIX wieku.

Rynek w Nowym Mieście
Rynek w Nowym Mieście

Kościół

Pierwszy kościół w tym miejscu istniał już 1283 roku z fundacji Doliwów. Obecna świątynia pw. św. Trójcy powstała w drugiej połowie XV wieku. 1593 roku biskup sufragan kujawski Jan Rozdrażewski wzniósł nad zakrystią kaplicę św. Anny, natomiast Wojciech Rozdrażewski w 1614 roku późnorenesansową kaplicę Matki Boskiej. Jest to kościół orientowany, murowany z cegły w układzie polskim, trójnawowy z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Wnętrze nakryte jest sklepieniem gwiaździstym wspartym na filarach. Sklepienie zdobi późnorenesansowa polichromia odsłonięta spod późniejszych malowideł w 1959 roku. Wyposażenie jest przeważnie barokowe z XVII i XVIII wieku, jednak zobaczymy tutaj także XVI wieczne stalle oraz renesansowe tablice erekcyjne kaplic.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA