kościół murowany,  Powiat średzki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Nowe Miasto nad Wartą

Booking.com

Wieś położona w powiecie średzkim, siedziba gminy Nowe Miasto nad Wartą. Nazwa miejscowości sugeruje, że to „Miasto” a we wstępie czytamy o wsi… ale wszystko po kolei. W informacjach źródłowych pierwsze wzmianki pojawiają się w dekrecie Przemysława II z 1283 roku, chociaż do tego czasu na pewno istniała już parafia. Ośrodek ten przez prawie 700 lat faktycznie był miastem, jednak prawa te odebrano w 1934 roku. Rozwój miejscowości oparty był pierwotnie na przeprawie rzecznej na ważnym trakcie z Poznania do Kalisza. W okresie średniowiecza rządził tutaj wpływowy ród Doliwów, którzy posiadali swoją warowną siedzibę z wieżą mieszkalną. Po jej spaleniu powstała rezydencja, która dotrwała tylko do połowy XVII wieku. Centrum obecnej wsi stanowi sporej wielkości brukowany rynek z zabudową z połowy XIX wieku.

Rynek w Nowym Mieście
Rynek w Nowym Mieście

Kościół

Pierwszy kościół w tym miejscu istniał już 1283 roku z fundacji Doliwów. Obecna świątynia pw. św. Trójcy powstała w drugiej połowie XV wieku. 1593 roku biskup sufragan kujawski Jan Rozdrażewski wzniósł nad zakrystią kaplicę św. Anny, natomiast Wojciech Rozdrażewski w 1614 roku późnorenesansową kaplicę Matki Boskiej. Jest to kościół orientowany, murowany z cegły w układzie polskim, trójnawowy z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Wnętrze nakryte jest sklepieniem gwiaździstym wspartym na filarach. Sklepienie zdobi późnorenesansowa polichromia odsłonięta spod późniejszych malowideł w 1959 roku. Wyposażenie jest przeważnie barokowe z XVII i XVIII wieku, jednak zobaczymy tutaj także XVI wieczne stalle oraz renesansowe tablice erekcyjne kaplic.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA