atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  legendy wielkopolskie,  Miasto,  muzeum,  park krajobrazowy,  Powiat nowotomyski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne

Nowy Tomyśl

Miasto leżące w powiecie nowotomyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej oraz powiatu.  Historia Nowego Tomyśla zaczyna się stosunkowo późno, bo dopiero w XVIII wieku, chociaż pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie sięgają nawet 11 tys. lat wstecz. Prawa miejskie Nowy Tomyśl otrzymał w 1786 roku za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Była to miejscowość w której dominowali niemieccy protestanci. W 1811 roku miasto liczyło tylko 438 mieszkańców utrzymujących się głównie z warsztatów sukienniczych i garbarskich. Z początkiem XX wieku ośrodek rozrósł się do prawie 2000 mieszkających tutaj osób. Dalszy rozwój nastąpił w okresie powojennym, skupiony na przemyśle wikliniarskim, branży owocowo-warzywnej oraz produkcji tworzyw sztucznych.

Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa

Największe atrakcje Nowego Tomyśla skupione są wokół Parku Kultury i Wypoczynku  im. Feliksa Szołdrskiego. W 1985 roku otwarto tutaj muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa. To jedyna tego typu placówka muzealna w Polsce wynikającą z bogatych tradycji w zakresie uprawy wikliny i chmielu oraz produkcji wyrobów wiklinowych. Bilety wstępu należą do bardzo przystępnych (normalny 5 zł a ulgowy 3 zł -stan na lipiec 2020).

Osiedlający się w tym rejonie w 1 połowie XVIII wieku Olędrzy zaczęli uprawiać wierzbę, wykorzystując posiadaną w tym zakresie wiedzę i doświadczenie. Tak bogate zaplecze surowcowe stanowiło też znakomitą bazę dla rozwoju rzemiosła plecionkarskiego, które obok uprawy wikliny, funkcjonuje na tych terenach do dnia dzisiejszego. Prawdziwy rozwój wikliniarstwa wiąże się z osobą Ernesta Hoedta z nieodległego Trzciela. W 1885 roku miał on ponoć przewieść z Ameryki Północnej kilka odmian wierzby, z której pozyskuje się wiklinę. Legenda głosi, że w związku z zakazem wywożenia z Ameryki roślin, uplótł on kosz ze świeżych gałązek wikliny. Utrzymując go w czasie podróży w ciągłej wilgoci dowiózł tak ukryte sadzonki do Polski. W okresie międzywojennym plantacje wikliny zajmowały 800 ha powierzchni gruntu, co dawało ok. 12 tys. ton wikliny zielonej. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych uprawa rozkwitła na nowo. Do dzisiaj słynne są odbywające się tutaj plenery oraz pikniki wikliniarskie.

Chmiel uprawiano tutaj od średniowiecza, jednak rozkwit tej branży nastąpił w XIX wieku. W 1860 roku zbiory wynosiły nawet ok. 1500 ton. Po odzyskaniu niepodległości czyniono starania, aby odbudować po I wojnie światowej nowotomyskie chmielarstwo, jednak nie odniesiono wówczas zbyt dużego sukcesu. W drugiej połowie lat 40. XX wieku ponownie reaktywowano uprawy chmielu.

 Ogród Zoologiczny

Niewiele miast w Polsce może pochwalić się posiadaniem ZOO- tym bardziej ośrodki stosunkowo niewielkie. Ogród Zoologiczny w Nowym Tomyślu działa od 1974 roku. Znajduje się on na terenie Parku Kultury i Wypoczynku w sąsiedztwie wspominanego wyżej muzeum. Początkowo ogród zajmował 3,7 ha – obecnie jest to ponad 5 ha. Na tle innych ogrodów w Polsce nie są to liczby imponujące, jednak trzeba zwrócić uwagę, że Nowy Tomyśl liczy niespełna 15.000 mieszkańców. Zobaczymy tutaj zwierzęta kopytne takie jak alpaka, daniel czy zebra, drapieżne- makak japoński lub pawian czy ptactwo- od bażantów do papug.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA