atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  hotel,  legendy wielkopolskie,  Miasto,  muzeum,  park krajobrazowy,  Powiat nowotomyski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne

Nowy Tomyśl

Miasto leżące w powiecie nowotomyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej oraz powiatu.  Historia Nowego Tomyśla zaczyna się stosunkowo późno, bo dopiero w XVIII wieku, chociaż pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie sięgają nawet 11 tys. lat wstecz. Prawa miejskie Nowy Tomyśl otrzymał w 1786 roku za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Była to miejscowość w której dominowali niemieccy protestanci. W 1811 roku miasto liczyło tylko 438 mieszkańców utrzymujących się głównie z warsztatów sukienniczych i garbarskich. Z początkiem XX wieku ośrodek rozrósł się do prawie 2000 mieszkających tutaj osób. Dalszy rozwój nastąpił w okresie powojennym, skupiony na przemyśle wikliniarskim, branży owocowo-warzywnej oraz produkcji tworzyw sztucznych.

Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa

Największe atrakcje Nowego Tomyśla skupione są wokół Parku Kultury i Wypoczynku  im. Feliksa Szołdrskiego. W 1985 roku otwarto tutaj muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa. To jedyna tego typu placówka muzealna w Polsce wynikającą z bogatych tradycji w zakresie uprawy wikliny i chmielu oraz produkcji wyrobów wiklinowych. Bilety wstępu należą do bardzo przystępnych (normalny 5 zł a ulgowy 3 zł -stan na lipiec 2020).

Osiedlający się w tym rejonie w 1 połowie XVIII wieku Olędrzy zaczęli uprawiać wierzbę, wykorzystując posiadaną w tym zakresie wiedzę i doświadczenie. Tak bogate zaplecze surowcowe stanowiło też znakomitą bazę dla rozwoju rzemiosła plecionkarskiego, które obok uprawy wikliny, funkcjonuje na tych terenach do dnia dzisiejszego. Prawdziwy rozwój wikliniarstwa wiąże się z osobą Ernesta Hoedta z nieodległego Trzciela. W 1885 roku miał on ponoć przewieść z Ameryki Północnej kilka odmian wierzby, z której pozyskuje się wiklinę. Legenda głosi, że w związku z zakazem wywożenia z Ameryki roślin, uplótł on kosz ze świeżych gałązek wikliny. Utrzymując go w czasie podróży w ciągłej wilgoci dowiózł tak ukryte sadzonki do Polski. W okresie międzywojennym plantacje wikliny zajmowały 800 ha powierzchni gruntu, co dawało ok. 12 tys. ton wikliny zielonej. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych uprawa rozkwitła na nowo. Do dzisiaj słynne są odbywające się tutaj plenery oraz pikniki wikliniarskie.

Chmiel uprawiano tutaj od średniowiecza, jednak rozkwit tej branży nastąpił w XIX wieku. W 1860 roku zbiory wynosiły nawet ok. 1500 ton. Po odzyskaniu niepodległości czyniono starania, aby odbudować po I wojnie światowej nowotomyskie chmielarstwo, jednak nie odniesiono wówczas zbyt dużego sukcesu. W drugiej połowie lat 40. XX wieku ponownie reaktywowano uprawy chmielu.

 Ogród Zoologiczny

Niewiele miast w Polsce może pochwalić się posiadaniem ZOO- tym bardziej ośrodki stosunkowo niewielkie. Ogród Zoologiczny w Nowym Tomyślu działa od 1974 roku. Znajduje się on na terenie Parku Kultury i Wypoczynku w sąsiedztwie wspominanego wyżej muzeum. Początkowo ogród zajmował 3,7 ha – obecnie jest to ponad 5 ha. Na tle innych ogrodów w Polsce nie są to liczby imponujące, jednak trzeba zwrócić uwagę, że Nowy Tomyśl liczy niespełna 15.000 mieszkańców. Zobaczymy tutaj zwierzęta kopytne takie jak alpaka, daniel czy zebra, drapieżne- makak japoński lub pawian czy ptactwo- od bażantów do papug.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version