O stronie

Galeria Wielkopolska to prywatna strona internetowa prowadzona przez jedną osobę, a poświęcona jest popularyzowaniu dziedzictwa historycznego Wielkopolski. Powstała w 2005 roku z połączenia dwóch pasji – fotografowania oraz podróży. Wówczas nie było podobnych witryn w Internecie, co z czasem naturalnie uległo zmianie z uwagi na popularność blogów podróżniczych, lecz z przyjemnością nadal kontynuuję tę przygodę. W międzyczasie udało się zgromadzić tutaj ogromny zbiór danych o regionie, który został podzielony na wiele kategorii. W 2020 roku postanowiłem gruntownie przebudować stronę i adaptować ją na urządzenia mobilne. Obecnie smartfony stanowią ponad 70% ruchu Internautów. Wszystko to zostało stworzone pracą własną. Dzięki współpracy ze stowarzyszeniem Edukreator oraz dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w 2021 roku udało się rozbudować bazę aż o ponad 200 miejsc. Współpraca zaowocowała także konkursem Wiedzy o Wielkopolsce, w którym udział wzięło około 100 dzieci oraz młodzieży z terenu Wielkopolski.

Docelowo chciałbym sfotografować i opisać wszystkie cenniejsze zabytki tego obszaru, lecz z uwagi na wielkość województwa jest to niezwykłe żmudny proces, wymagający wielu lat zbierania materiału i dalekich wyjazdów. Do tej pory wykonałem opisy ponad 450 miejscowości, niezliczone fotografie dworów, pałaców, zamków, kościołów czy parków krajobrazowych. W trakcie tych lat, od kiedy prowadzę na własną rękę dokumentację zabytków, kilka z nich zostało rozebranych, inne zamieniły się w zupełną ruinę, a kolejne przeszły gruntowny remont i odzyskały swój dawny blask. Efekty mojej pracy wielokrotnie znalazły się na kartach książek i przewodników.

Celem niniejszej witryny nie jest jednak zastępowanie książek historycznych, lecz ich uzupełnienie o aktualny stan w multimedialnej formie. Opracowując teksty dotyczące architektury opieram się na fachowych publikacjach, które wyszły spod pióra tak zasłużonych dla regionu postaci jak Stanisław Małyszko, Paweł Anders, Piotr Maluśkiewicz, Włodzimierz Łęcki czy śp. Marek Olejniczak. Gdyby nie ci właśnie regionaliści niniejsza strona zapewne nigdy by powstała. Z tego miejsca chciałbym okazać moje wyrazy szacunku dla ich nieocenionej pracy. Chciałbym także podziękować świetnemu fotografowi Krzysztofowi Derze za zainspirowanie mnie do działania te kilkanaście lat temu! Słowa uznania i wdzięczności chciałbym skierować w stronę Kurii Diecezji Kaliskiej oraz właścicielom i zarządcom zabytków, którzy przyjęli mnie z otwartymi ramionami.

Słowo o autorze

Od 2009 roku pracuję w Urzędzie Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce w referacie Kultury, Sportu oraz Promocji Gminy, a od 2015 pełnie funkcję kierownika tegoż działu. Oprócz licznych obowiązków zawodowych jako organizator przedsięwzięć kulturalnych (największym wydarzeniem była organizacja dożynek diecezjalnych w 2017 roku w Skalmierzycach wraz z występem zespołu Mazowsze), odpowiadam za sektor NGO, jestem ponadto redaktorem naczelnym Gazety Skalmierzyckiej oraz kierownikiem Stadionu Miejsko-Gminnego. Z uwagi na pracę jestem żywo zaangażowany w projekt renowacji zabytkowego dworca w Nowych Skalmierzycach, opieki nad gminnymi miejscami pamięci oraz tworzeniem gminnej izby pamięci. W dowód uznania za współpracę z organizacjami pozarządowymi otrzymałem w 2020 roku Srebrną Honorową Odznakę Przyjaciół Harcerstwa.

Wszystkie zawarte na stronie materiały można wykorzystywać dowolnie do celów edukacyjnych przy pracy z dziećmi w szkole.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Exit mobile version