Pałac w Obrzycku
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  pałac,  Powiat szamotulski- zabytki i atrakcje,  Puszcza Notecka,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Obrzycko- Zamek (Zielona Góra)

Booking.com

Wieś położona w powiecie szamotulskim w gminie Obrzycko. Rozległa dolina Warty wcina się tutaj w Puszczę Notecką, największy zwarty obszar leśny w tej części Europy. Mimo nazwy miejscowości nie zobaczymy tutaj żadnego zamku, lecz piękny pałac. Co jeszcze ciekawsze, pałac widnieje w rejestrze zabytków pod adresem Obrzycko- Zielona Góra. Ja kierowałem się na Obrzycko-Zamek, taka też widnieje tutaj tablica z nazwą miejscowości. Co ważniejsze, historia tych terenów od wieków związana była z właścicielami Obrzycka, w tym Nałęczów Obrzyckich i wielkim rodem Raczyńskich. Obrzyckie włości pozostawały w ich rękach do 1945 roku.

Pałac

Pałac wzniesiono dla Atanazego Raczyńskiego herbu Nałęcz w połowie XIX wieku z wykorzystaniem elementów jeszcze starszego budynku. Rezydencja pełniła wówczas funkcję pałacu myśliwskiego, a siedziba ordynacji znajdowała się w Gaju Małym. Początkowo nie był to zbyt duży dom, co zmieniło się dzięki Zygmuntowi Emerykowi Raczyńskiemu. Po śmierci poprzedniego właściciela przejął on ordynację obrzycką oraz przebudował i rozbudował pałac w latach 1906-1910 . Nadał wówczas budynkowi formę eklektyczną z elementami tzw. kostiumu francuskiego i neobarokowymi elewacjami. Nad pracami budowlanymi, według projektów berlińskich architektów, czuwał Henryk Wysoki z Szamotuł.

Pałac wzniesiono w pobliżu skarpy rzecznej, poprzedzono go także wielkim dziedzińcem z oficynami. Nad głównym wejściem umieszczono herb Nałęcz i dewizę rodową „Vitam impendere vero” tj. Życie poświęcić prawdzie. Wejścia do wysokiej wieży strzegą dwa gryfy, a nad drzwiami, w kartuszu, znajduje się data zakończenia inwestycji, czyli 1910 rok i monogram Raczyńskich. W części pomieszczeń na parterze zachowały się fragmenty dekoracji sztukatorskich oraz boazerie.

W otoczeniu parku krajobrazowego znajdują się ponadto oficyny oraz urokliwy pawilon myśliwski, dawniej zamieszkiwany także przez służbę. Budynki gospodarcze zostały wybudowane w tej samej stylistyce nawiązującej do form architektury szwajcarskiej. Po II wojnie światowej pałac został przejęty przez państwo, jego gospodarzem stał się wówczas Fundusz Wczasów Pracowniczych. Można powiedzieć, że uratowało to obiekt przed losem wielu podobnych mu budynków, które zostały pozbawione właściwej opieki. Kolejny dobry etap rozpoczął się 1 listopada 1989 roku, kiedy to pałac wraz z przyległościami przejął Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Była to niezwykle trafna decyzja, bo uniwersytet ten dba o swoje mienie na medal. Obecnie rezydencja służy obecnie jako Dom Pracy Twórczej i Wypoczynku.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA