Kościół w Oporowie
dwór,  kościół drewniany,  park krajobrazowy,  Powiat leszczyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory

Oporowo

Booking.com

Wieś w gminie Krzemieniewo, powiat leszczyński. Liczy około 360 mieszkańców. Położona ok. 18 km. na wschód od Rydzyny. Wieś wzmiankowana w 1310 roku.

Dwór

Pierwsze informacje o dworze w Oporowie pojawiają się w 1457 roku. W przeprowadzanej wizji z 1727 roku wzmiankowany jest: „dwór nowy ze wszystkimi skończony (…) teraz zaś piece, kominy puste, okna powybijane (…) stodoły potrzebują poprawy znacznej, sypanie nad stajniami znacznej potrzebuje reperacji (…) owczarnia zdezelowana (…) obora także zrujnowana, także chlewy znacznie nadrujnowane. Mielcuch, w którym komin zły i dach porysowany. Płoty tak w koło sadu i podwórza wcale złe”.

Oporowo- zdjęcie z około 2006 roku

Współcześnie istniejąca rezydencja została wzniesiona na początku XX wieku, rozbudowana i przekształcona w 1906 roku przez znanego wielkopolskiego architekta Rogera Sławskiego. Dwór jest zwrócony na północ, konstrukcji murowanej, otynkowany, korpus parterowy, niższy od nowszych skrzydeł bocznych, dwukondygnacyjnych. Boczne skrzydła dwukondygnacyjne, opilastrowane w narożach, zwieńczone wolutowymi szczytami, po bokach wąskie parterowe przybudówki z tarasami. Obecnie stoi opuszczony i jego stan techniczny stale się pogarsza. Park ogólnodostępny, lecz całkowicie zdziczały.

Kościół

Kościół wzniesiony w konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem ceglanym z około połowy XVII wieku. Pierwsza istniejąca tutaj świątynia powstała już w XIII wieku. Budowę nowego, istniejącego do dzisiaj obiektu, rozpoczęto około 1640 roku z fundacji Jana Śmigielskiego. Kolejny kolator parafii, Józefa Morawski, dobudował na początku XIX wieku pokaźną wieżę. Jest to obiekt jednonawowy, orientowany, do nawy na rzucie prostokąta przylega węższe, wydłużone i zamknięte wielobocznie prezbiterium. We wnętrzu zgromadzono zabytki z różnych epok, przeważnie z XVIII wieku.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Leszczyński

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA