Pałac w Osieku
pałac,  park krajobrazowy,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Osiek

Booking.com

Wieś położona w powiecie rawickim w gminie Pakosław. Pierwsze udokumentowane informacje źródłowe pochodzą z XIII wieku jako własność kasztelana krobskiego Stefana Awdańca. W 1540 roku część Dubina i wieś Osieczek należały do Piotra Zakrzewskiego. W tym okresie funkcjonował tutaj folwark i gospodarstwo dworskie. W kolejnym stuleciu odnotowano także istnienie browaru, w którym surowiec do produkcji piwa mielony był za pomocą młyna konnego. Od XVIII wieku, kiedy to właścicielem dóbr stał się ród Grudzińskich, zbudowano dwór, po którym przetrwały do dzisiaj piwnice i fundamenty. Następnie wśród nazwisk właścicieli wsi występują Bronikowscy oraz Szołdrscy, a pod koniec XIX wieku ponownie Grudzińscy.

Pałac

Rezydencja powstała w 3 ćw. XIX wieku na wcześniejszych fundamentach dworu dla Emila i Meli z Grudzińskich-Szołdrskich. Jest to pałac neorenesansowy, zwrócony reprezentacyjną fasadą na północny-wschód. Elementem charakterystycznym jest imponujący, dwukondygnacyjny portyk, na piętrze z kolumnami jońskimi dźwigającymi fryz oraz trójkątny fronton. W narożu fasady frontowej sześcioboczna baszta równej wysokości z korpusem.

Pałac w Osieku

W rezydencji w okresie niemieckiej okupacji zorganizowano zakład krawiecki dla dziewcząt, po wojnie także szkołę rolniczą, następnie ośrodek kolonijny dla dzieci, a od 1974 roku znajduje się tutaj Dom Pomocy Społecznej. Dostępność do zabytku jest więc ograniczona. Wokół pałacu mieści się około 15 ha park krajobrazowy z połowy XIX wieku ze stawem, strumieniem oraz fosami.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA