kościół murowany,  Miasto,  Powiat szamotulski- zabytki i atrakcje,  Puszcza Notecka,  świątynie,  Wspomnienia Wielkopolski Edwarda hr. Raczyńskiego

Ostroróg

Miejscowość położona w powiecie szamotulskim nad Jeziorem Wielkim. Ostroróg jest jednym z najmniejszych miast w Polsce- jego powierzchnia wynosi 1,25 km2. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1383 roku. Kronikarz wspomina o istniejącym wówczas zamku. Był to zapewne niewielki drewniany obiekt wzniesiony na kolistym wale otoczonym fosą. Bardziej szczegółowe opisy pojawiają się w XV wieku, określany jest jako trzykondygnacyjny obiekt o cechach obronnych, bez walorów artystycznych. Obiekt został rozebrany w XVIII wieku, do naszych czasów zachowały się jedynie fundamenty. W średniowieczu było to niewielkie miasto. Dalszy rozwój nie był zbyt intensywny, skupiony głównie wokół folwarku. W 1886 roku istniał tutaj młyn parowy, poczta, browar oraz gorzelnia. Miejscowa ludność utrzymywała się głównie z rolnictwa i płóciennictwa.

Wspomnienia Wielkopolski to jest województw poznańskiego, kaliskiego i gnieźnieńskiego przez Edwarda Hr. Raczyńskiego z 1842 roku

Nędzne to miasteczko ledwieby wspomienia godnem było, gdyby nie przypomniało znakomitej i zasłużonej w kraju naszym rodziny, któa imię jego przybrała. (…) Wspomnienia familii Ostrorogów dwoma wiekami są dawniejsze, gdy w spisie wojewodów Poznańskich czytamy Dobrosława z Szamotuł Ostroroga w roku 1220. Niewiadomo jest, kiedy zamek Ostrorogski przeszedł w ręce rodziny, która od niego nazwisko przybrała i kiedy zbudowane pod nim miasteczko uzyskało prawo Magdeburskie. Archiwa miejscowe żadnego w tej mierze nie udzielają światła.
Środek XVI wieku epoką był największej tego miasta pomyślności. Ówczesny dziedzic Jakób Ostroróg generał Wielkopolski przyjąwszy wyznanie braci Czeskich, odebrał gwałtownie katolikom kościół, księży tego wyznania z niego oddalił, i swoim go wpółwiercom oddał. (…) Pomyślność tego miasteczka trwała do roku 1620, w którym to czasie Zygmund III niechętny protestantom, uciskać ich w Wielkopolsce zaczął. Skutki zagorzałości monarchy dotkliwie w Ostrorogu i pobliższych miasteczkach czuć się dały. Odebrano gwałtem kościół braciom Czeskim i zwrócono go katolikom, którym go Jakób Ostroróg równie gwałtownie w XVI wieku był odebrał zdaje się przecież, że ta powtórna zmiana na szkodliwej na pomyślność tego miasteczka działała, bądź, że dotknęła ludzi majętniejszych, bądź w ogólności więcej się sprzeciwiała mniemaniu publicznemu.
Nad jeziorem, które miasteczko Ostroróg oblewa, na sypanym kopcu, stał niedawna jeszcze zamek Ostroróg, pomnik XV wieku. Smutno wspomnieć, że gmach ten, siedlisko niegdyś zasłużonej w kraju naszym familii, zburzony został w XVIII. wieku przez dziedzica Ostroroga, który zwalisk jego użył na wystawienie browaru. Wstyd powiedzieć, że po spaleniu kościoła w Ostrorogu, gdy go z gruzów oczyszczono, wyrzucono z niego grobowce Ostrorogów, któremu się ten kościół niegdyś zaszczycał. Napróżno był wylał krew swoją pod Warną Sedziwój Ostroróg, napróżno obozy nasze, senat, koła rycerskie ciągle w gronie swoim mieściły zasłużonych tego nazwiska ludzi. Tyle zasług nie zasłoniły od zniewagi popiołów!

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Świątynia pochodząca z przełomu XIV/XV wieku. W latach 1552-1636 była użytkowana przez braci czeskich. W 1776 roku przebudowana w stylu barokowym. Jest to kościół trzynawowy, od zachodu znajduje się wieża na planie kwadratu. W ołtarzu głównym umieszczono obraz św. Jakuba z ok. połowy XVII wieku. Kościół znajduje się ponadto na Drodze św. Jakuba- Camino de Santiago.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version