atrakcje i ciekawostki krajoznawcze
Ostrów Lednicki (Lednogóra)

Ostrów Lednicki (Lednogóra)

Oceń atrakcyjność miejsca klikając na gwiazdkę
[Suma: 1 Średnia: 5]

Ostrów Lednicki to największa z pięciu wysp na jeziorze Lednica. Jest to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. Znajdujące się tutaj Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy położone jest ok. 3 km na północ od szosy Poznań-Gniezno, powiat gnieźnieński.

Muzeum Pierwszych Piastów 

Na wyspie, zwanej Ostrowem Lednickim, zachowały się pozostałości grodu oraz najstarsze, pochodzące bowiem z połowy X wieku, a zarazem najlepiej zachowane pozostałości kamiennych budowli w Polsce z wczesnego średniowiecza: pałacu i kaplicy, otoczonych wałem obronnym. Są to ruiny wczesnopiastowskiego grodu wzniesionego w czasach księcia Mieszka I. Prawdopodobnie to tutaj w 1000 roku Bolesław Chrobry podejmował na wyspie cesarza Ottona III, który na znak uznania Bolesława za suwerennego władcę włożył na jego głowę swój cesarski diadem.

Ostrów Lednicki był zamieszkany już w młodszej epoce kamiennej. W początkach naszej ery na wyspę docierali prawdopodobnie kupcy z Cesarstwa Rzymskiego. Kres świetności osady jako ośrodka państwowego nastąpił wraz z najazdem czeskiego księcia Brzetysława w 1038 roku, który spalił gród wraz z mostami.  Obecnie funkcjonuje tutaj muzeum plenerowe. Obecnie, aby dostać się na wyspę, korzysta się z niewielkiego promu, który już jest atrakcją samą w sobie.  Skansen o charakterze archeologicznym, etnograficznym jak i przyrodniczym można zaliczyć do jednego z najważniejszych w Polsce. (www.lednicamuzeum.pl/

Na jeziorze Lednicy leżała wyspa, ostrów święty,
do którego z dala, od Wisły, nawet od Łaby, od Odry
przychodzili z ofiarami po wróżby i rady pielgrzymi.
Wieść niosła, że chaty biednych ludzi stały tu
od wieków, że ich niegdyś była tu moc wielka,
że pale znaczną część wód zajmowały,
a na pokładach nad nimi cała niegdyś osada liczna
i zamożna zamieszkiwała…

 Józef Ignacy Kraszewski „Stara Baśń”

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozmiar tekstu
Kontrast