dwór,  park krajobrazowy,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Ostrowieczko

Wieś położona w powiecie śremskim w gminie Dolsk. Pierwsze informacje o wsi pochodzą z 1324 roku. Przez wieki własność opactwa Benedyktynów z Lubinia, a także biskupów poznańskich. Po konfiskacie majątku kościelnego od początku XIX wieku wsią zajmują się Bojanowscy herbu Junosza. W latach 1881-1902 właścicielem majątku był Niemiec Carl Hoepfer, a następnie hrabia Adam Żółtowski. W międzyczasie od 1904 roku Ostrowieczko dzierżawi Michał Jasiecki oraz jego żona Marianna z Malinowskich Jasiecka, którzy to z czasem odkupują wieś i stają się jej nowymi właścicielami. Po 1913 roku majątek przechodzi w ręce komendanta batalionu śremskiego powstania wielkopolskiego Stanisława Chosłowskiego. Ostatnim właścicielem Ostrowieczka był dr med. Bolesław Kowalski herbu Czewoja z żoną Franciszką Bernhoft. Powstałą w latach 50. XX wieku Państwową Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną przejęła w 2007 roku wraz z dworem grupa Mróz S.A.

Dwór

Murowany, parterowy dwór powstały w latach 20-30. XIX wieku dla rodziny Bojanowskich. W kolejnym stuleciu majątkiem zarządzali Marianna i Michał Jasieccy. Na bazie ich wspomnień Janina Fedorowicz i Joanna Konopińska wydały książkę „Marianna i róże” opisującą codzienne życie dworskie.

Dwór w Ostrowieczku

Rezydencja, mimo wielu przekształceń, posiada wyraźne cechy klasycystycznej architektury. Elewację podkreślają pilastry wielkiego porządku. W osi frontowego ryzalitu umieszczono główne wejście. Ponoć mieści się tutaj baza noclegowa nazywana Willa Marianna- od imienia wymienionej wyżej bohaterki. Będąc jednak na miejscu spotkałem tylko zamkniętą bramę bez żadnej tablicy informacyjnej- może to przez pandemię Covid-19? Całość w bardzo dobrym stanie technicznym, park zadbany.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version