Kościół w Otorowie
kościół murowany,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat szamotulski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Otorowo

Wieś położona w powiecie szamotulskim w gminie Szamotuły. Pierwsze informacje o znajdującym się tutaj kościele pochodzą z 1298 roku. Wiadomo, iż świątynia ufundowana przez miejscowych dziedziców powstała w połowie XIII wieku. O kilka lat starsze informacje, bo pochodzące z 1284 roku, nawiązują do właściciela wsi Tomisława z Szamutuł. Od 1580 roku należała do takich rodów jak Buczewskich, Skrzydlewskich, Kachlińskich, Łozieńskich, Bobolewskich, Bronikowskich oraz Moszczeńskich. Warto wspomnieć, iż w latach 1843– 1844 u rodziny Moszczyńskich mieszkał poeta Roman Zmorski. W 1888 roku Otorowo przeszło na własność księcia Ernesta von Sachse-Altenburg, a od 1922 roku sióstr urszulanek szarych.

Zabytkowa rezydencja w Otorowie

We wsi oprócz opisanej poniżej świątyni znajduje się także zabytkowa rezydencja z 1738 roku.

Kościół pw. Wszystkich Świętych

Pierwszy kościół w tym miejscu powstał w połowie XIII wieku, następnie został zasadniczo rozbudowany i przebudowany w latach 30. XVI stulecia. W połowie XVIII wieku był poważnie zniszczony, w związku z czym na przestrzeni kolejnych lat poddawano go remontom oraz dalszej przebudowie. Wydatny udział odegrała tutaj rodzina Moszczeńskich, która to fundowała prace w 1784 roku oraz 1837 roku. Powstała wówczas m.in. późnoklasycystyczna kaplica grobowa dla Stanisława Moszczeńskiego projektu Karola Ceptowskiego.

Obecnie obiekt można scharakteryzować jako późnogotycką, orientowaną świątynię, murowaną z cegły w układzie polskim, o trójprzęsłowej konstrukcji nawy. Ozdobny szczyt fasady zapewne został ukształtowany na przełomie XVIII/XIX wieku. Wnętrze nawy kościoła nakryte jest efektownym sklepieniem gwiaździstym. Wyposażenie pochodzi z XVII i XVIII wieku. Szczególnym kultem otaczany jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem umieszczony w ołtarzu głównym. Przykościelny cmentarz otoczony jest murem z charakterystyczną późnobarokową dzwonnicą z końca XVIII wieku.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version