hotel,  hotel historyczny,  kościół murowany,  kuchnia wielkopolska,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Pakosław

Booking.com

Wieś znajdująca w powiecie rawickim, siedziba gminy Pakosław. Liczy około 900 mieszkańców. Usytuowana ok.18 km na wschód od Rawicza. Pierwsza wzmianka o wsi pojawia się w 1310 roku, chociaż inne źródła wspominają nawet o XII-wiecznej datacji. Szczególnie dla wsi zasłużyła się rodzina Awdańców, Zakrzewskich oraz Krzyżanowskich. Kolejnym rodem gospodarującym w tym miejscu są Czarneccy, a po nich majątek przechodzi na własność niemieckiej Komisji Kolonizacyjnej, która w rezydencji tworzy szkołę oraz kaplicę.

Raszewy - polichromie
Pałac w Pakosławiu na ściennych polichromiach (Raszewy)

Pałac

Klasycystyczny pałac wzniesiony w 1791 roku w miejscu dawnego dworu obronnego. Jego architektem był prawdopodobnie Carl Gotthard Langhans, twórca m.in. słynnej Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Rezydencja została wykonana na zamówienie właściciela Pakosławia – Michała Krzyżanowskiego, znanego patriotę i uczestnika Sejmu Czteroletniego. Ponoć całkowity koszt budowy posiadłości wyniósł około 50 tysięcy talarów, co było kwotą niebagatelną. Wnętrza były niegdyś bogato zdobione, w sali kolumnowej umieszczono pierwotnie cztery płaskorzeźby autorstwa Franciszka Smuglewicza, których treść nawiązywała do początków państwa polskiego. Do dzisiaj zachowały się trzy z nich tj. Mieszka I niszczącego posągi bóstw pogańskich, Bolesława Chrobrego wbijającego pale graniczne na Łabie i Sali oraz Mieszka II przyjmującego hołd zbuntowanych Pomorzan. 

Pałac w Pakosławiu

Po II wojnie budynek popadł w ruinę, a jego część uległa zawaleniu. Dopiero pod koniec lat 70. XX wieku rozpoczęto odbudowę zabytku. Pałac znajduje się obecnie w bardzo dobrym stanie technicznym służąc jako hotel z centrum konferencyjnym. Wnętrzom nadano zupełnie nowy styl oraz charakter- wszystko to wspaniale współgra z nową, komercyjną funkcją budynku.

Kościół

Kościół pod wezwaniem św. Walentego i Macierzyństwa Bożego Maryi Dziewicy zbudowany w latach 1896-1899 w stylu neogotyckim.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA