hotel,  hotel historyczny,  kościół murowany,  kuchnia wielkopolska,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Pakosław

Wieś znajdująca w powiecie rawickim, siedziba gminy Pakosław. Liczy około 900 mieszkańców. Usytuowana ok.18 km na wschód od Rawicza. Pierwsza wzmianka o wsi pojawia się w 1310 roku, chociaż inne źródła wspominają nawet o XII-wiecznej datacji. Szczególnie dla wsi zasłużyła się rodzina Awdańców, Zakrzewskich oraz Krzyżanowskich. Kolejnym rodem gospodarującym w tym miejscu są Czarneccy, a po nich majątek przechodzi na własność niemieckiej Komisji Kolonizacyjnej, która w rezydencji tworzy szkołę oraz kaplicę.

Pałac w Pakosławiu na ściennych polichromiach (Raszewy)

Pałac

Klasycystyczny pałac wzniesiony w 1791 roku w miejscu dawnego dworu obronnego. Jego architektem był prawdopodobnie Carl Gotthard Langhans, twórca m.in. słynnej Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Rezydencja została wykonana na zamówienie właściciela Pakosławia – Michała Krzyżanowskiego, znanego patriotę i uczestnika Sejmu Czteroletniego. Ponoć całkowity koszt budowy posiadłości wyniósł około 50 tysięcy talarów, co było kwotą niebagatelną. Wnętrza były niegdyś bogato zdobione, w sali kolumnowej umieszczono pierwotnie cztery płaskorzeźby autorstwa Franciszka Smuglewicza, których treść nawiązywała do początków państwa polskiego. Do dzisiaj zachowały się trzy z nich tj. Mieszka I niszczącego posągi bóstw pogańskich, Bolesława Chrobrego wbijającego pale graniczne na Łabie i Sali oraz Mieszka II przyjmującego hołd zbuntowanych Pomorzan. 

Pałac w Pakosławiu

Po II wojnie budynek popadł w ruinę, a jego część uległa zawaleniu. Dopiero pod koniec lat 70. XX wieku rozpoczęto odbudowę zabytku. Pałac znajduje się obecnie w bardzo dobrym stanie technicznym służąc jako hotel z centrum konferencyjnym. Wnętrzom nadano zupełnie nowy styl oraz charakter- wszystko to wspaniale współgra z nową, komercyjną funkcją budynku.

Kościół

Kościół pod wezwaniem św. Walentego i Macierzyństwa Bożego Maryi Dziewicy zbudowany w latach 1896-1899 w stylu neogotyckim.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version