hotel,  hotel historyczny,  kościół murowany,  kuchnia wielkopolska,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat rawicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Pakosław

Wieś znajdująca w powiecie rawickim, siedziba gminy Pakosław. Liczy około 900 mieszkańców. Usytuowana ok.18 km na wschód od Rawicza. Pierwsza wzmianka o wsi pojawia się w 1310 roku.

Pałac

Pałac w Pakosławiu na ściennych polichromiach (Raszewy)

Klasycystyczny pałac wzniesiony w 1791 roku w miejscu dawnego dworu obronnego. Jego architektem był prawdopodobnie Carl Gotthard Langhans, twórca m.in. słynnej Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Rezydencja została wykonana na zamówienie właściciela Pakosławia – Michała Krzyżanowskiego, znanego patriotę i uczestnika Sejmu Czteroletniego. Wnętrza były niegdyś bogato zdobione. W sali kolumnowej pałacu umieszczono cztery płaskorzeźby autorstwa Franciszka Smuglewicza, których treść nawiązywała do początków państwa polskiego. Do dzisiaj zachowały się trzy z nich. Pałac w dobrym stanie, obecnie pełni funkcję hotelu z centrum konferencyjnym.

Kościół

Kościół pod wezwaniem św. Walentego i Macierzyństwa Bożego Maryi Dziewicy zbudowany w latach 1896-1899 w stylu neogotyckim.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Exit mobile version