Kościół w Panience
kościół drewniany,  Powiat jarociński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Panienka

Wieś położona w powiecie jarocińskim w gminie Jaraczewo. Pierwsze informacje źródłowe o znajdującej się tutaj parafii pochodzą z 1390 roku. Najstarsza informacja o samej miejscowości pochodzi dopiero z 1504 roku w związku ze sprzedażą części wsi przez Macieja Panieckiego Jędrzejowi Dobczyńskiemu. W 1885 roku na miejscowość składała się wieś kościelna i folwark wchodzący w skład okręgu dominalnego w Górze. We wsi znajdowały się wówczas 22 domy z 220 mieszkańcami.

Kościół

Drewniany kościół parafialny pw. Najświętszego Imienia Jezus wzniesiony w 1787 roku dzięki fundacji Izabelli Gajewskiej. Jest to orientowany, jednonawowy obiekt wzniesiony na planie prostokąta z węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium. We wnętrzu znajduje się barokowe wyposażenie przeważnie z II połowy XVIII wieku. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach z parapetem lekko wybrzuszonym w części środkowej. 

Przy świątyni kilka ciekawych nagrobków, w tym Celestyna Krajewskiego (1852-1904), Bogumiły z Żychlińskich Krajewskiej (1813-1889), Józefa Krajewskiego (zm.1877) i grobowiec Galińskich z Bielejewa. Obok murowana, klasycystyczna plebania z połowy XIX wieku.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version