dwór

Parczew

Oceń atrakcyjność miejsca
[Suma: 0 Średnia: 0]

Wieś znajdująca się w gminie Sieroszewice, powiat ostrowski. Liczy około 550 mieszkańców. Znajduje się około 3 km. na wschód od Ostrowa Wielkopolskiego.

icon-car.pngFullscreen-Logo
Parczew

ładowanie mapy - proszę czekać...

Parczew 51.637600, 17.933300 Parczew

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1411 roku. Nazwa miejscowości przez lata ewoluowała, można wyróżnić takie przykłady jak Parczewo, Altpartschew, Alt Parczewo, Partschew. Było to gniazdo rodowe Parczewskich herbu Nałęcz. Parczew należał także do Skórzewskich, Marcina z Gorzec, Szembeków, Czesława Kościelskiego i Stanisława Majerowicza, który był ostatnim właścicielem wsi. Regulację uwłaszczeniową i likwidację wspólnot przeprowadzono w latach 1836- 1839.

Dwór

Dwór pochodzi z lat 80. XIX wieku. Jest to obiekt parterowy, podpiwniczony, z piętrowym ryzalitem frontowym i skrzydłem wschodnim. Frontowy ganek podjazdowy wsparty na dwóch toskańskich kolumnach i dwóch filarach nakrytym tarasem. Od wschodu znajduje się oszpecająca współczesna przybudówka. Obecnie pałac pełni funkcję szkoły.

Park

Park krajobrazowy z 3 ćw. XIX wieku o powierzchni 5, 79 ha. Wystapują tutaj m. in. dęby, kasztanowce, jesiony, świerki.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski; Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Fot. archiwalna Leonard Durczykiewicz; Fot. Aleksander Liebert

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Podoba Ci się strona? Powiedz o niej znajomym