dwór,  park krajobrazowy,  Powiat ostrowski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Parczew

Wieś znajdująca się w gminie Sieroszewice, powiat ostrowski. Liczy około 550 mieszkańców. Znajduje się około 3 km. na wschód od Ostrowa Wielkopolskiego.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1411 roku. Nazwa miejscowości przez lata ewoluowała, można wyróżnić takie przykłady jak Parczewo, Altpartschew, Alt Parczewo, Partschew. Było to gniazdo rodowe Parczewskich herbu Nałęcz. Parczew należał także do Skórzewskich, Marcina z Gorzec, Szembeków, Czesława Kościelskiego i Stanisława Majerowicza, który był ostatnim właścicielem wsi. Regulację uwłaszczeniową i likwidację wspólnot przeprowadzono w latach 1836- 1839.

Dwór

Dwór pochodzi z lat 80. XIX wieku. Jest to obiekt parterowy, podpiwniczony, z piętrowym ryzalitem frontowym i skrzydłem wschodnim. Frontowy ganek podjazdowy wsparty na dwóch toskańskich kolumnach i dwóch filarach nakrytym tarasem. Od wschodu znajduje się oszpecająca współczesna przybudówka. Obecnie pałac pełni funkcję szkoły.

Park

Park krajobrazowy z 3 ćw. XIX wieku o powierzchni 5, 79 ha. Wystapują tutaj m. in. dęby, kasztanowce, jesiony, świerki.

Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski; Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Fot. archiwalna Leonard Durczykiewicz; Fot. Aleksander Liebert

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Exit mobile version