Pałac w Paruszewie
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat słupecki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Paruszewo

Booking.com

Wieś leżąca w powiecie słupeckim, w gminie Strzałkowo. Pierwsze informacje o Paruszewie pojawiają się w 1294 roku- wówczas to Przemysł II zwraca wieś biskupom poznańskim, którzy następnie pozbywają się wsi zamieniając ją na Gałęzewo. Od 1578 roku miejscowość należy do Mikołaja Gniazdowskiego, następnie od 1618 roku jej właścicielem stał się Adam Goliński. W XVIII wieku Paruszewo przechodzi do rodziny Łukomskich. W drugiej połowie XIX wieku gospodarzą tutaj Hulewiczowie. Obszar dóbr zajmował wówczas około 632 ha, w tym: 443 ha upraw rolnych, 20 ha łąk, 40 ha pastwisk, 117 ha lasów, 12 ha nieużytków, 0,45 ha zbiorników wodnych. Liczba mieszkańców wynosiła 158 osób. Majątek w 1926 roku liczył już 620 hektarów i miał gorzelnię. W 1930 roku właścicielem Paruszewa był dr Stanisław Błociszewski.

Pałac

Pierwotna rezydencja została wzniesiona pod koniec XIX wieku dla rodziny Hulewiczów, następnie w 1910 roku zostaje przebudowana dla Janiny z Hulewiczów i Stanisława Błociszewskiego według projektu Stanisława Mieczkowskiego. Dwukondygnacyjny pałac na planie zbliżonym do litery „T” zdobi kolumnowy portyk nad którym zobaczyć można herby właścicieli: Ostoja Błociszewskich i Nowina Hulewiczów. Skrajne osie fasady zwieńczono attyką. W elewacji ogrodowej, w załamaniu skrzydeł, usytuowano arkadową loggię, poprzedzoną tarasem i schodami. Piętrowy pałac wraz z piwnicami liczy niespełna 1000 metrów kwadratowych. Tak prezentował się w czasach swojej świetności:

Po zakończeniu II wojny światowej budynek został przejęty przez Skarb Państwa po czym utworzono w nim biuro gospodarstwa rolnego, mieszkania i stołówkę dla pracowników oraz przedszkole. Pomimo remontów przeprowadzonych w latach 70/80. XX wieku obiekt zaczyna stopniowo niszczeć, aż zostaje całkowicie opuszczony. Od tego momentu zaczyna się dzika dewastacja oraz eksploracja obiektu. W końcu wystawiony na sprzedaż zostaje kupiony przez prywatnego inwestora, który zabezpiecza obiekt i snuje plany jego remontu oraz odbudowy. Do dzisiaj we wnętrzach zachowały się oryginalne klatki schodowe, fragmenty zdobień oraz stolarki. Wokół pałacu rozciąga się park o powierzchni ok. 5 ha z pierwszej połowy XIX wieku, który został częściowo przekształcony na początku XX wieku. Zaniedbaną bramę wjazdową zdobią lwy. Obecnie obiekt niedostępny- na ten moment wstęp do parku wolny. W tym miejscu chciałbym podziękować nowym właścicielom za udostępnienie mi obiektu celem wykonania zdjęć.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA