Dwór w Piotrowicach
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Piotrkowice

Booking.com

Wieś położona w powiecie konińskim w gminie Ślesin. Najstarsze informacje pojawiają się w połowie XV wieku. W tym okresie poznajemy także pierwszego znanego nam dziedzica o imieniu Tomasz, który zmarł w 1480 roku. Od połowy XIX wieku właścicielami wsi zostaje zasłużona rodzina Mielżyńskich, a po nich dobrami zajmują się Mierzyńscy. Według spisów na terenie folwarku znajdowało się wówczas 12 budynków murowanych i 12 drewnianych. Potomkowie Mierzyńskich gospodarzą tutaj aż do II wojny światowej.

Dwór

Klasycystyczny dwór wzniesiony z końca XIX wieku dla Władysława Mierzyńskiego. Obiekt zbudowany na planie prostokąta z piętrowym budynkiem korpusu głównego. Fasadę zdobi 4-kolumnowy portyk wielkiego porządku. Wokół niewielki park krajobrazowy. Dwór służy jako szkoła podstawowa, park dostępny z zewnątrz.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA