Dwór w Piotrkowicach
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat kościański- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Piotrkowice

Booking.com

Wieś położona w powiecie kościańskim w gminie Czempiń. Pierwsze informacje w źródłach pisanych występują od XIV wieku. Stanowiła wówczas własność Piotrkowskich, którzy pod koniec XVI wieku sprzedali wieś Janowi Manieckiemu i Maciejowi Nieżychowskiemu herbu Pomian. Z czasem Manieccy władali cała wsią. Kolejne rody gospodarujące w Piotrkowicach to Bułakowscy, Bronikowscy, Unrugowie, Potoccy i Koczorowscy. Ta zubożała rodzina sprzedała w 1856 roku część majątku pod budowę kolei poznańsko-wrocławskiej, a resztę zakupił August Delhaes z Czempinia. W rękach jego potomków majątek pozostawał do 1945 roku.

Dwór

Późnoklasycystyczny dwór zbudowany około 1830 roku dla Jana Koczorowskiego i Tekli z Trzcińskich herbu Leliwa. Przebudowa rezydencji nastąpiła dla rodziny Delhaes w latach 70. XIX wieku, o czym ma świadczyć data na belce stropowej. Wówczas powstały wystawki pośrodku frontowej i tylnej połaci dachowej. Obecnie dwór jest w stanie postępującej ruiny, raczej bez większych szans na ratunek. Park krajobrazowy o powierzchni ok. 10 ha ogrodzony płotem i niedostępny.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA