Dwór w Piotrkowicach
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat kościański- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Piotrkowice

Wieś położona w powiecie kościańskim w gminie Czempiń. Pierwsze informacje w źródłach pisanych występują od XIV wieku. Stanowiła wówczas własność Piotrkowskich, którzy pod koniec XVI wieku sprzedali wieś Janowi Manieckiemu i Maciejowi Nieżychowskiemu herbu Pomian. Z czasem Manieccy władali cała wsią. Kolejne rody gospodarujące w Piotrkowicach to Bułakowscy, Bronikowscy, Unrugowie, Potoccy i Koczorowscy. Ta zubożała rodzina sprzedała w 1856 roku część majątku pod budowę kolei poznańsko-wrocławskiej, a resztę zakupił August Delhaes z Czempinia. W rękach jego potomków majątek pozostawał do 1945 roku.

Dwór

Późnoklasycystyczny dwór zbudowany około 1830 roku dla Jana Koczorowskiego i Tekli z Trzcińskich herbu Leliwa. Przebudowa rezydencji nastąpiła dla rodziny Delhaes w latach 70. XIX wieku, o czym ma świadczyć data na belce stropowej. Wówczas powstały wystawki pośrodku frontowej i tylnej połaci dachowej. Obecnie dwór jest w stanie postępującej ruiny, raczej bez większych szans na ratunek. Park krajobrazowy o powierzchni ok. 10 ha ogrodzony płotem i niedostępny.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version