kościół drewniany,  Powiat szamotulski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Piotrowo

Wieś położona w powiecie szamotulskim w gminie Obrzycko. Pierwsze informacje o Piotrowie pojawiają się w 1280 roku- była to wówczas wieś książęca wzmiankowana jako Pothrowo. Zachowały się informacje świadczące o udostępnieniu przez ówczesnego księcia Przemysła II dochodów wsi na rzecz budowy klasztoru w pobliskich Wronkach. Wiadomo, że okolicy XIV wieku miejscowość została opuszczona, lecz na początku XVII wieku sprowadzono tutaj kolonistów z Niemiec, którzy ożywili gospodarczo okolice. Potomkowie tych kolonistów wznieśli istniejący do dzisiaj kościół.

Kościół

Szachulcowy kościół wzniesiony w 1839 roku dla ewangelików. Jest to jednonawowa świątynia zbudowana w konstrukcji słupowo – ramowej. Zdobi go charakterystyczna, murowana czworoboczna wieża z zegarem zwieńczona baniastym hełmem. Wewnątrz pozorne sklepienie kolebkowe. We wnętrzu zachowały się empory wsparte na słupach. Po 1945 roku służy jako świątynia katolicka pw. Serca Jezusowego. Przy zabytku znajduje się okazała aleja lipowa.

Kościół w Piotrowie
Kościół w Piotrowie
Kościół w Piotrowie
Kościół w Piotrowie

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA