Dwór w Piotrowie
dwór,  park krajobrazowy,  Powiat śremski- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś,  z lotu ptaka

Piotrowo

Wieś położona w powiecie śremskim w gminie Brodnica. Pierwsze wzmianki o Piotrowie pochodzą z końca 1296 roku, wówczas jej właścicielami byli Przybysław i Grzymka Piotrowscy. Wiadomo, iż od 1471 roku właścicielami wsi był Jan Sepiński. W kolejnych latach miejscowość należała m.in. do takich rodzin jak Miaskowscy, Szołdrscy i Gliszczyńscy. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami byli Janina i Tadeusz Drażdżyńscy.

Dwór

Rezydencja w Piotrowie swoimi pokaźnymi rozmiarami oraz zróżnicowaniem brył pozwala sądzić, że mamy do czynienia z typowym pałacem. Według literatury jest to jednak dwór. Dlaczego? Otóż, pierwotny dwór, który stanowi dziś centralną parterową część budowli został zbudowany na początku XIX wieku. Powiększono go w czasie przebudowy na rezydencję pałacową na przełomie XIX i XX wieku. Wówczas nadano całości nowa, neogotycką stylistykę. Największe i najbardziej ozdobione detalami, na uwagę zwracają szczególnie neogotyckie szczyty oraz spory balkon, jest skrzydło południowe.

Rezydencję otacza krajobrazowy park o powierzchni ok. 4,50 ha. Na folwark wpisany do rejestru zabytków składają się rządcówka, stajnia wyjazdowa, stodoła, wozownia z wagą, obora oraz ogrodzenie z główną bramą wjazdową. Folwark w stanie zadowalającym, natomiast dwór chyli się ku upadkowi.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version