atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  Miasto,  pałac,  park krajobrazowy,  Powiat szamotulski- zabytki i atrakcje,  Puszcza Notecka,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory

Pniewy

Miasto położone w powiecie szamotulskim nad Jeziorem Pniewskim. Warto zwrócić uwagę na znajdujący się tutaj barokowy pałac Szołdrskich z XVIII wieku oraz trzy świątynie o walorach zabytkowych.

Pierwsze wzmianki o Pniewach pojawiają się w XIII wieku. Aż do XX wieku pozostawały miastem prywatnym, którego właścicielami byli Pniewscy, Potuliccy, Ostrorogowie, Rydzyńscy, Kęszyccy, Szołdrscy, Mielżyńscy a od 1822 roku w rękach rodziny Rappardów, a następnie Massenbachów.

Rynek w Pniewach
Rynek w Pniewach

Po całkiem sympatycznym, niemałych rozmiarów rynku hula wiatr. To także miejsce postoju samochodów, których właściciele nierzadko wjeżdżają na sam środek pustego placu. To typowy problem braku pomysłu na rewitalizację i wybór kostki granitowej jako głównego elementu dekoracyjnego, która choć sama w sobie jest dobrej jakości, tak w nadmiarze nie jest przestrzenią przyjazną i nie zachęca do dłuższego pobytu. Szczególnie w upalne, letnie popołudnia.

Pałac

Pałac został wzniesiony w połowie XVIII wieku dla Władysława Szołdrskiego, który w tym czasie pełnił funkcję starosty generalnego Wielkopolski. Głównym budowniczym rezydencji był Franciszek Hancke z Leszna. Obecny wygląd budynek zawdzięcza przebudowie dokonanej na zlecenie rodziny von Massenbach w 1872 roku. W 1939 roku właścicielem był Karol von Massenbach.

Jest to rezydencja dwukondygnacyjna, nakryta czterospadowymi dachami. W elewacji frontowej umieszczono trójosiowy ryzalit zwieńczony dekoracyjnym szczytem z kartuszem herbowym Szołdrskich „Łodzia” i datą 1739. Do korpusu głównego przylegają dwa boczne skrzydła obejmujące niewielki dziedziniec.

Rezydencja przechodzi obecnie remont. Pałac dostępny z zewnątrz.

Kościół pw. św. Wawrzyńca

Piewsze wznianki o świątyni pojawiają się w 1405 roku. Uległa ona zniszczeniu podczas wielkich pożarów miasta w 1635 i 1722 roku. W XVIII wieku wzniesiono więc nowy kośćiół, który stoi do dzisiaj. Najstarsza część tego obiektu to kruchta dobudowana do pierwotnej świątyni późnogotyckiej – murowana, wzniesiona na przełomie XVI i XVII stulecia.

Z dawnego wystroju wnętrza pozostała kamienna późnogotycka chrzcielnica (umiejscowiona obecnie w kruchcie), pochodząca zapewne z końca XV lub początków następnego stulecia.

Zabytkowy charakter przedstawia także ceglana dzwonnica wybudowana w ostatnim kwartale XVIII wieku, integralnie związana z murem otaczającym budowlę.

Kościół pw. św. Ducha

Świątynia z 1783 roku z fundacji Wawrzyńca Kosińskiego. We wnętrzu wyposażenie z przełomu XVII/XVIII wieku.

 Kościół pw. św. Ducha w Pniewach
Kościół pw. św. Ducha w Pniewach

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Neoromański kościół z połowy XIX wieku, dawna świątynia ewangelicka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA