kościół murowany,  Powiat chodzieski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Podanin

Booking.com

Wieś położona w powiecie chodzieskim w gminie Chodzież. Pierwsze informacje o wsi pojawiają się w 1430 roku. Wówczas król Władysław zezwolił kasztelanowi poznańskiemu Marcinowi ze Sławska wykupić Podanin z rąk Piotra Korzboga. Bytność ludzi na tym terenie musiała jednak zacząć się dużo wcześniej, gdyż w okolicy znaleziono groby skrzynkowe z ciekawą zawartością, w tym naczyniami, ozdobami z brązu i koralami.

Kościół

Urokliwie położony kościół wzniesiony w 1913 roku dla miejscowej gminy ewangelickiej. Po 1945 roku służył jako magazyn nawozów sztucznych, jednak szczęśliwie w latach 70. XX wieku przejęli go katolicy i obrali wezwanie św. Maksymiliana Kolbego. Jest to świątynia salowa przykryta charakterystycznym stropem z ręcznie malowanymi polichromiami.

Kościół w Podaninie
Kościół w Podaninie

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA