kościół murowany,  Powiat chodzieski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Podstolice

Wieś położona w powiecie chodzieskim w gminie Nekla. Pierwotnie była to wieś królewska należąca do starosty rogozińskiego. Pierwsza wzmianka w źródłach historycznych pochodzi z 1430 roku. Rozwój osady przypada na połowę XIX wieku. Wówczas istniał tutaj także kościół ewangelicki, który został rozebrany po II wojnie światowej. Na początku XX wieku ludnością przeważającą na tym terenie byli Niemcy. W 1926 roku powstała tutaj Ochotnicza Straż Pożarna.

Kościół

Murowana świątynia pw. św. Kazimierza wzniesiona w stylu modernistycznym w 1935 roku na planie krzyża egipskiego. Kościół powstał na gruncie podarowanym przez hrabinę Bnińską z Pietronek staraniem niewielkiej grupy mieszkających w Podstolicach Polaków. W czasie II wojny światowej okupant urządził tutaj magazyn papieru, co przyczyniło się do zniszczenia wnętrza obiektu. Pierwotnie była to filia parafii św. Floriana w Chodzieży, od 1973 roku stanowi samodzielną parafię. Na plebanię adaptowano darowany wraz z gruntami budynek mieszkalny Cecylii i Walentego Przesławskich.

Kościół w Podstolicach

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Exit mobile version