Kościół w Pogorzeli
kościół murowany,  Miasto,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  zabytkowy ratusz

Pogorzela

Booking.com

Niewielkie miasto położone w powiecie gostyńskim– siedziba gminy Pogorzela. Pierwsze informacje o Pogorzeli pojawiają się w na początku XV wieku jako własność Wczelów-Pogorzelskich. Prawa miejskie uzupełniono w 1601 roku wzmacniając jednocześnie rolę burmistrza. W XVI wieku Pogorzela była ośrodkiem luteranizmu, to tutaj urodził się polski duchowny ewangelicki i pisarz religijny Samuel Dombrowski. Rozwój miejscowości nastąpił w kolejnym stuleciu, lecz był przerywany sporymi pożarami. Według spisu z 1837 roku mieszkało tutaj 1326 osób w 168 domostwach.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Pogorzeli i okolicach!

Kościół

Najstarszym zabytkiem miasteczka jest późnobarokowy kościół pw. św. Michała Archanioła z lat 1778-1785 z fundacji kasztelana kaliskiego Rocha Zbijewskiego. Wzniesiono go na planie krzyża łacińskiego. Wewnątrz znajduje się późnobarokowe wyposażenie. Pozostałością po wcześniejszym obiekcie jest płyta nagrobna Jadwigi z Kąkolewa Pogorzelskiej z 1588 roku.

Jest to kolejna świątynia wzniesiona w tym miejscu- wcześniejsza istniała już w 1450 roku, a według innych źródeł nawet w 1341 roku. W drugiej połowie XVI wieku właściciel wsi Stanisław Pogorzelski oddaje kościół w zarząd protestantom w rękach których był do 1608 roku. W wyniku wielkiego pożaru miasta z 1774 roku świątynia przestaje istnieć.

Ratusz

Budynek ratusza, którego trzon stanowi część z XIX wieku. Wcześniejszy, drewniany ratusz strawił pożar w 1775 roku. Fasadę frontową wyróżnia niewielki balkon z kamienną balustradą. W latach 80-90 XX wieku do zabytku dobudowano dwukondygnacyjne skrzydło. Obok pomnik powstańców wielkopolskich oraz zabytkowa figura na rynku.

Kościół ewangelicki

Nieczynny kościół ewangelicki z 1861 roku wraz z pastorówką, obecnie mieszkania. W bezpośrednim sąsiedztwie mural przedstawiający Ignacego Paderewskiego.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA