Kościół w Pogorzeli
kościół murowany,  Miasto,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  zabytkowy ratusz

Pogorzela

Niewielkie miasto położone w powiecie gostyńskim– siedziba gminy Pogorzela. Pierwsze informacje o Pogorzeli pojawiają się w na początku XV wieku jako własność Wczelów-Pogorzelskich. Prawa miejskie uzupełniono w 1601 roku wzmacniając jednocześnie rolę burmistrza. W XVI wieku Pogorzela była ośrodkiem luteranizmu, to tutaj urodził się polski duchowny ewangelicki i pisarz religijny Samuel Dombrowski. Rozwój miejscowości nastąpił w kolejnym stuleciu, lecz był przerywany sporymi pożarami. Według spisu z 1837 roku mieszkało tutaj 1326 osób w 168 domostwach.

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Pogorzeli i okolicach!

Kościół

Najstarszym zabytkiem miasteczka jest późnobarokowy kościół pw. św. Michała Archanioła z lat 1778-1785 z fundacji kasztelana kaliskiego Rocha Zbijewskiego. Wzniesiono go na planie krzyża łacińskiego. Wewnątrz znajduje się późnobarokowe wyposażenie. Pozostałością po wcześniejszym obiekcie jest płyta nagrobna Jadwigi z Kąkolewa Pogorzelskiej z 1588 roku.

Jest to kolejna świątynia wzniesiona w tym miejscu- wcześniejsza istniała już w 1450 roku, a według innych źródeł nawet w 1341 roku. W drugiej połowie XVI wieku właściciel wsi Stanisław Pogorzelski oddaje kościół w zarząd protestantom w rękach których był do 1608 roku. W wyniku wielkiego pożaru miasta z 1774 roku świątynia przestaje istnieć.

Ratusz

Budynek ratusza, którego trzon stanowi część z XIX wieku. Wcześniejszy, drewniany ratusz strawił pożar w 1775 roku. Fasadę frontową wyróżnia niewielki balkon z kamienną balustradą. W latach 80-90 XX wieku do zabytku dobudowano dwukondygnacyjne skrzydło. Obok pomnik powstańców wielkopolskich oraz zabytkowa figura na rynku.

Kościół ewangelicki

Nieczynny kościół ewangelicki z 1861 roku wraz z pastorówką, obecnie mieszkania. W bezpośrednim sąsiedztwie mural przedstawiający Ignacego Paderewskiego.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA