dwór,  park krajobrazowy,  Powiat średzki- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Polwica

Wieś położona w powiecie średzkim w gminie Zaniemyśl.

Dwór

Rezydencja powstała na początku XIX wieku dla rodziny Niegolewskich, z czasem została rozbudowana o wschodnią, piętrową przybudówkę. Obiekt skromny w detale, jednak o wyraźnych cechach neogotyckich. W 1819 roku urodził się tutaj polski poeta, etnograf, publicysta i działacz polityczny Ryszard Berwiński. Niezwykle ciekawych informacji o dworze dostarcza nam książka „Marianna i róże”, czyli swojego rodzaju pamiętnik napisany przez Janinę Fedorowicz oraz Joannę Konopińską na podstawie zachowanego archiwum rodziny Malinowskich i Jasieckich.

Dwór w Polwicy

Zatrzymajmy się na chwilę przed opuszczonym dworem. Jeszcze do niedawna działał tutaj punkt biblioteczny, dzisiaj całość niszczeje w zastraszającym tempie. W czasach, kiedy mieszkali tu Jasieccy nie było wspomnianej wyżej dobudówki. Był za to piękny ogród i sad, który doglądała Marianna i przykładne, dobrze utrzymane gospodarstwo Michała. Dom mieszkalny, z zewnątrz może niezbyt okazały choć miły dla oka, jest jednak obszerny, ciepły i suchy, a rozkład pokoi ma wygodnie pomyślany. Zamiast czterech niedużych pokoi, jakie mieliśmy w Pakosławiu, zajmujemy tu pięć wielkich, ładnych pokoi i dwa mniejsze, których jeden, bardzo słoneczny i wesoły, należy do mojej matki, zwanej przez dzieci Busią. (…) mamy tu jeszcze obszerną kuchnię, kreden, spiżarnię, łazienkę i ubikację oraz przy kuchni dwa pokoiki służbowe. Mamy też ładne pięterko z trzema pokoikami dla córek oraz nauczycielek (…). Dom jest zwieńczony dachem, który nadaje miły wygląd. Ozdobą posiadłości jest malownicze otoczenie, mianowicie trzy stawy, mały park i duży ogród, który zamierzam utrzymywać jak najładniej i wzbogacać w miarę możności w nowe drzewa oraz kwiaty. Budynki gospodarskie są porządne, większość pokryta dachówką, tylko stodoła ma jeszcze słomianą strzechę. (…) Michał z dumą pokazywał Józi całą oborę, nie zwracając uwagi na jej minę, wskazującą, że zapachy obory nie są znów tak miłe.

Dwór w Polwicy

Z późniejszych opisów wiemy, że w salonie mamy garnitur mahoniowy kryty czerwonym brokatem, złożony z sześciu foteli i kanapy oraz owalnego stołu, pod którym to garniturem leży puszysty dywan. Ukosem postawione jest pianino, z obu jego stron leżą na podłodze owalne, oryginalne dywaniki perskie. W narożniku szafka z kryształowymi szybami, na niej stoi wazon srebrny wenecki. Przed kanapą stolik inkrustowany. Na nim serweta Toledo, a niżej tacka z wizytówkami. Między oknami stoją dwa stoliki pokryte tiulowymi serwetkami, a na nich dwa srebrne kandelabry, każdy na 20 świec. Kandelabry mają kryształowe profitki. Dalej stolik hebanowy z serwetką żółto-zieloną, tacą i garniturem do palenia. Na prawo etażerka, nad nią obraz Matki Boskiej della Sedia, piękna kopia szkoły weneckiej z XVIII wieku w złoconych ramach. Przy piecu parawanik czarny jedwabny haftowany po japońsku w pawie i kwiaty jabłoni. Na środku stół okrągły rzeźbiony z drzewa orzechowego, przykryty serwetą ręcznej roboty koronkowej. (…) Na ścianach salonu 9 dobrych obrazów oryginalnych, przedstawiających głównie las, drzewa, piękne widoki i kwiaty… (…) Ponadto w salonie w biblioteczce zgromadziliśmy około pięciuset książek. Po tych krótkich fragmentach już widać jak bardzo sugestywne i bogate są opisy. Jaki to musiał być piękny dom… Obecnie całość sprawia bardzo przygnębiające wrażenie. Dwór w Polwicy, tak jak tysiące innych majątków ziemskich, został rozkradziony i zdewastowany. Może uda się jeszcze uratować ten zabytek dla potomnych.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version