kościół murowany,  Miasto,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  zabytkowy ratusz

Poniec

Niewielkie miasto położone na Wysoczyźnie Leszczyńskiej nad prawym dopływem Baryczy. Administracyjnie należy do powiatu gostyńskiego, leży około 20 km. na południowy-wschód od Leszna. Liczy około 2800 mieszkańców. We wczesnym średniowieczu był to gród. Pierwsza wzmianka pochodzi już z 1108 roku, natomiast prawa miejskie otrzymał w 1310 roku. Od XIV wieku do 1793 roku Poniec był siedzibą królewskiej komory celnej. Pod miastem 8-9 XI 1704 roku obyła się bitwa wojsk szwedzkich z saskimi, a 30 IV 1769 nastąpiło starcie konfederatów barskich z Rosjanami.

Ratusz i Rynek

Ratusz w Poniecu to jeden z ciekawszych przykładów eklektycznej architektury użyteczności publicznej w tej części Wielkopolski.. Jego budowę rozpoczęto 6 września 1842 roku, a oddano do użytku 15 października 1843 roku. W przedsionku ratusza znajduje się waga z 1777 roku z kamiennymi odważnikami, co jest pamiątką po dawnej komorze celnej. W Rynku i przyległych ulicach znajdują się domy z 2. poł. XVIII i XIX wieku. Szczególną uwagę warto zwrócić na szachulcowy dom z XVIII wieku przy Rynku 31 z gontowym dachem i podcieniem wspartym na 4 drewnianych słupach.

Gotycki kościół

Gotycki kościół Narodzenia NMP pochodzący zapewne z 1 poł. XV wieku, przebudowany w końcu XVIII wieku. Kwadratową wieżę dobudowano wg. projektu Karola Gottharda Langhansa w 1784 roku. Wyposażenie wnętrza świątyni pochodzi przeważnie z końca XVIII wieku i przedstawia styl klasycystyczny.

Źródło: P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; materiały własne, Fot. Aleksander Liebert

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version