kościół murowany,  Miasto,  Powiat gostyński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  zabytkowy ratusz

Poniec

Niewielkie miasto położone na Wysoczyźnie Leszczyńskiej nad prawym dopływem Baryczy. Administracyjnie należy do powiatu gostyńskiego, leży około 20 km. na południowy-wschód od Leszna. Liczy około 2800 mieszkańców. We wczesnym średniowieczu był to gród. Pierwsza wzmianka pochodzi już z 1108 roku, natomiast prawa miejskie otrzymał w 1310 roku. Od XIV wieku do 1793 roku Poniec był siedzibą królewskiej komory celnej. Pod miastem 8-9 XI 1704 roku obyła się bitwa wojsk szwedzkich z saskimi, a 30 IV 1769 nastąpiło starcie konfederatów barskich z Rosjanami.

Ratusz i Rynek

Ratusz w Poniecu to jeden z ciekawszych przykładów eklektycznej architektury użyteczności publicznej w tej części Wielkopolski.. Jego budowę rozpoczęto 6 września 1842 roku, a oddano do użytku 15 października 1843 roku. W przedsionku ratusza znajduje się waga z 1777 roku z kamiennymi odważnikami, co jest pamiątką po dawnej komorze celnej. W Rynku i przyległych ulicach znajdują się domy z 2. poł. XVIII i XIX wieku. Szczególną uwagę warto zwrócić na szachulcowy dom z XVIII wieku przy Rynku 31 z gontowym dachem i podcieniem wspartym na 4 drewnianych słupach.

Gotycki kościół

Gotycki kościół Narodzenia NMP pochodzący zapewne z 1 poł. XV wieku, przebudowany w końcu XVIII wieku. Kwadratową wieżę dobudowano wg. projektu Karola Gottharda Langhansa w 1784 roku. Wyposażenie wnętrza świątyni pochodzi przeważnie z końca XVIII wieku i przedstawia styl klasycystyczny.

Źródło: P. Anders, W. Łęcki, P. Maluśkiewicz. Słownik Krajoznawczy Wielkopolski; materiały własne, Fot. Aleksander Liebert

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Exit mobile version