pałac,  park krajobrazowy,  Powiat koniński- zabytki i atrakcje,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  Wieś

Posada

Wieś położona w powiecie konińskim w gminie Kazimierz Biskupi. Miejscowość nie pojawia się w średniowiecznych kronikach, a obecne ziemie, na których leży Posada wchodziły w skład dóbr Woli Łaszczowej. Pierwsze wzmianki o Woli pochodzą dopiero z XVI wieku. W drugiej połowie XIX wieku właścicielem dóbr był Władysław Wierusz-Kowalski. W 1926 roku zarządzany obszar liczył 468 ha. W rękach tej rodziny majątek pozostawał do II wojny światowej.

Pałac

Neogotycki pałac rodziny Wierusz-Kowalskich zbudowany w II połowie XIX wieku. Zaprojektowany został na planie prostokąta, jego elementem charakterystycznym jest wieńczący druga kondygnację krenelaż. Od frontu mieści się ryzalit środkowy poprzedzony gankiem wraz z tarasem.

Pałac w Posadzie

W latach 1899-1951 mieszkał tutaj Karol Wierusz-Kowalski, artysta malarz, absolwent słynnej szkoły monachijskiej, bratanek stryjeczny Alfreda Wierusz-Kowalskiego.

Pałac w Posadzie

Obecnie obiekt jest wykorzystywany przez Grupę Inicjatywną Pałac Posada. Stowarzyszenie powstało po to by integrować społeczność lokalną oraz by ożywić i wyremontować zabytkowy obiekt. W momencie wykonywania zdjęć rezydencja przechodziła remont. Dostępny jest za to niewielki park krajobrazowy.

Pałac w Posadzie

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Exit mobile version