kościół drewniany,  Powiat kępiński- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Proszów

Booking.com

Spora wieś leżąca w gminie Rychtal, powiat kępiński. Liczy około 300 mieszkańców. Jest położona ok. 20 km. na południe od Kępna.

Drewniany kościół

We wczesnym średniowieczu tereny te były własnością biskupów wrocławskich. Wówczas Proszów był prawdopodobnie samodzielną parafią, w której w 1251 roku zbudowano pierwszy kościół pw. św. Stanisława. Równo czterysta lat później zbudowano nowy kościół- także pod tym samym wezwaniem, lecz była to już świątynia filialna parafii Krzyżowniki. Kolejny obiekt, tym razem pod patronatem św. Rocha, wzniesiono w 1711 roku. Szczęśliwie zachował się on do dzisiaj w praktycznie niezmienionej formie. Późniejsze opisy dostarczają nam trochę innych szczegółów na temat historii tego miejsca. Niezastąpiony ks. Józef Janiszewski, tak często cytowany w poprzednich numerach serii, wspomina o zapomnianym już chyba całkowicie zwyczaju – W soboty od godziny 15-tej oraz w całym wielkim tygodniu nikt nie wywozi na pole mierzwy z obawy przed gradem. Z tego samego powodu święci ludność dzień św. Stanisława (8-go maja). Wzmianka jest o tyle cenna, że wiele ludowych zwyczajów po prostu ginie z biegiem czasu, warto więc przypomnieć chociaż niektóre z nich.

Ciekawe informacje o kościele sprzed ponad 70-lat podaje Jan Lissowski „Klucze od proszowskiego modrzewiowego kościółka ma jakaś stara komornica. Opowiada: podobno ostatnio widziano tu niezwykłą ilość pielgrzymek; bo trzeba wiedzieć, że proszowski kościółek w głównym ołtarzu ma świętego Rocha; który skutecznie patronuje od zarazy bydła. Z powodu szerzącej się pryszczycy był tenże św. Roch nagabywany tak, jak dawno już nie, tak jak w tych czasach, kiedy co kilkanaście lat fale moru przepływały nad krajem i wyludniały całe jego połacie.” Znacznie nowsze informacje, które również stały się już historią, można zaliczyć do tych przykrych- jak odnotowuje Maciej Oscenda, miłośnik historii Proszowa – “w 1993 roku doszło w kościele do zuchwałej kradzieży, otóż z wnętrza świątyni złodzieje ukradli dwie cenne drewniane rzeźby oraz cztery wartościowe płaskorzeźby. Sprawcy dostali się do środka kościoła w nocy, po wyłamaniu bocznych drzwi weszli do loży kolatorskiej, a stamtąd wprost do wnętrza zabytkowego kościółka. Do dziś nie udało się odzyskać cennych rzeźb.

Zostawiając już za sobą opisy minionych zdarzeń przejdźmy do samego wnętrza. Mimo wspomnianej kradzieży zachowało się tutaj wiele cennych przedmiotów, które warto odnotować. Naturalnie pierwsza rzecz, jaka rzuca się w oczy to polichromia. Została ona wykonana w stylu barokowo – ludowym, a pochodzi z XVIII wieku. Przedstawia ona św. Michała Archanioła, Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus, Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu, Cierniem Ukoronowanie, Biczowanie Pana Jezusa i Niesienie Krzyża. Pozostałe elementy są już czysto dekoracyjne, chociażby iluzjonistyczny baldachim namalowany przy ołtarzu głównym. Jeśli chodzi o sam ołtarz to również jest on datowany na XVIII wiek. W jego polu centralnym znajduje się obraz św. Rocha, patrona tego przybytku. Starszym o kilkadziesiąt lat jest ołtarz południowy z płótnem „Stella Maris”, czyli Gwiazda Morza. Matka Boska na tego typu obrazach wskazuje drogę oraz niesie otuchę mimo licznych fal i niebezpieczeństw, którymi spowite jest morze. Św. Bernard z Clairvaux tak przedstawiał sens tego wizerunku „gdy zerwą się wichry pokus, gdy wpadniesz na rafy nieszczęść, spójrz na gwiazdę, wzywaj Maryję.” Dużo ciepła dodają wnętrzu witraże datowane na początek XX wieku. Wypełniają okna o lekko wypukłym wykroju w górnej części. W centrum, w kartuszach utworzonych ze stylizowanych liści akantu oraz wolut przedstawione są wizerunki św. Anny nauczającej Maryję i św. Józefa z małym Jezusem.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA