Kościół w Pruścach
kościół murowany,  Powiat obornicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Pruśce

Wieś położona w powiecie obornickim w gminie Rogoźno. Pierwsze informacje o wsi pojawiają się przynajmniej od XV wieku. Ówczesny kościół ufundował kasztelan rogoziński Jakub Prusiecki. Uposażył on także parafie w dwa łany roli, łąkę, gospodę i daninę żytniej mąki z młyna. W wyniku pożaru kościół ten spłonął, a około 1680 roku wystawiono nowy przybytek, także z drewna. W tamtych czasach istniał tutaj także szpital oraz szkoła, która funkcjonowała przynajmniej do połowy XVIII wieku. Pod koniec XIX wieku wieś liczyła 137 mieszkańców, w tym 13 protestantów. Folwark należący do dominium Sierniki zamieszkiwało 190 osób. Ówczesnym właścicielem był dr Władysław Szołdrzyński.

Kościół

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika wzniesiony około 1870 roku z fundacji rodziny Szołdrzyńskich. Jest to murowana, trójnawowa świątynia z wydzielonym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Od frontu przylega trójkondygnacyjna wieża mieszcząca w przyziemiu kruchtę. Wyposażenie pochodzi z XVIII oraz XIX wieku. Polichromia została wykonana w 1981 roku przez Teodora Szukałę.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA