Kościół w Pruścach
kościół murowany,  Powiat obornicki- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wieś

Pruśce

Booking.com

Wieś położona w powiecie obornickim w gminie Rogoźno. Pierwsze informacje o wsi pojawiają się przynajmniej od XV wieku. Ówczesny kościół ufundował kasztelan rogoziński Jakub Prusiecki. Uposażył on także parafie w dwa łany roli, łąkę, gospodę i daninę żytniej mąki z młyna. W wyniku pożaru kościół ten spłonął, a około 1680 roku wystawiono nowy przybytek, także z drewna. W tamtych czasach istniał tutaj także szpital oraz szkoła, która funkcjonowała przynajmniej do połowy XVIII wieku. Pod koniec XIX wieku wieś liczyła 137 mieszkańców, w tym 13 protestantów. Folwark należący do dominium Sierniki zamieszkiwało 190 osób. Ówczesnym właścicielem był dr Władysław Szołdrzyński.

Kościół

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika wzniesiony około 1870 roku z fundacji rodziny Szołdrzyńskich. Jest to murowana, trójnawowa świątynia z wydzielonym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Od frontu przylega trójkondygnacyjna wieża mieszcząca w przyziemiu kruchtę. Wyposażenie pochodzi z XVIII oraz XIX wieku. Polichromia została wykonana w 1981 roku przez Teodora Szukałę.

Zadanie publiczne pn. „WOW- Wiedza o Wielkopolsce” jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Departament Edukacji i Nauki w ramach otwartego konkursu na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie edukacji w roku 2021.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA