Przedecz
atrakcje i ciekawostki krajoznawcze,  kościół murowany,  Miasto,  Powiat kolski- zabytki i atrakcje,  świątynie,  Wielkopolska dla rodzin- miejsce przyjazne i dostępne,  Wielkopolskie zamki, pałace i dwory,  z lotu ptaka,  zabytkowy ratusz,  zamek

Przedecz

Booking.com

Przedecz to miasto położone powiecie kolskim, na Pojezierzu Kujawskim, nad Jeziorem Przedeckim, tuż przy granicy z województwem zachodnio- pomorskim i łódzkim. Od zawsze znajdowało się na styku kilku kultur, a szczęśliwie do dzisiaj przetrwało tutaj kilka ciekawych zabytków.

Pierwszym zapiskiem historycznym traktującym o Przedczu jest bulla papieża Innocentego II z 1136 roku, wówczas była to własność arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. W miejscu istniejących do dzisiaj reliktów zamku zlokalizowany był pierwotny gród drewniano-ziemny, który w czasie wojny polsko-krzyżackiej w 1329 roku został zdobyty przez oddział komtura Ottona von Lutterberga i zniszczony przy użyciu machin oblężniczych.  Podczas walk zginęło wielu obrońców grodu, a wśród nich osiemdziesięciu rycerzy. Cztery lata później Przedecz powrócił we władanie polskie. Data uzyskania praw miejskich nie jest znana, po raz pierwszy jako miasto Przedecz był wymieniony w dokumencie wystawionym w 1383 roku. Z chwilą przesunięcia granic państwa do brzegu Bałtyku zamki kujawskie, w tym przedecki, utraciły charakter kluczowych twierdz Królestwa na pograniczu. Nowy dokument lokacyjny został wydany po pożarze miasta w 1558 roku przez króla Zygmunta Augusta. Na przełomie XVII i XVIII wieku doszło do wyludnienia miejscowości i zmniejszenia jej rangi. W połowie XVIII wieku nastąpił ponowny rozwój Przedcza, który w 1766 roku był siedzibą starostwa grodowego i miastem powiatowym. W latach 1807–1815 miasto leżało w granicach Księstwa Warszawskiego, a następnie Królestwa Polskiego. Do wybuchu powstania listopadowego był to silny ośrodek sukiennictwa i włókiennictwa, także dzięki sprowadzeniu sukienników z Niemiec. Jednak położenie z dala od szlaków komunikacyjnych przyczyniło się do stagnacji i znacznego zredukowania rangi miejscowości. W okresie międzywojennym miasto liczyło ponad 3500 mieszkańców a jego mieszkańcy utrzymywali się głównie z rolnictwa oraz rzemiosła. 

Planujesz zwiedzanie miasta? Nocuj w Przedczu i okolicach!

Zamek

Zgodnie z przekazem Janka z Czarnkowa, król Kazimierz Wielkie ok. 1360 roku wzniósł w miejscu dawnego, zniszczonego grodu nowy, tym razem już murowany zamek. Pozostałością po tym obiekcie jest zachowana do dzisiaj murowana baszta, traktowana pierwotnie jako budowla ostatecznej obrony, w której w razie zdobycia zamku można było szukać schronienia i kontynuować walkę do czasu nadejścia pomocy. W podziemnym lochu zaś mieściło się więzienie. Całość zabudowań była otoczona fosą, połączoną z jeziorem. Walory obronne zamku nigdy nie zostały wypróbowane, a jego znaczenie militarne spadło po wygranej przez Polskę wojnie trzynastoletniej z Zakonem w XV wieku. Z biegiem lat twierdza popadała w coraz większą ruinę, a już w pierwszej połowie XVI wieku mury i zabudowania chyliły się ku upadkowi. Prawdziwa katastrofa dla zamku rozpoczęła się jednak po potopie szwedzkim. Zamek nie remontowany przez dziesiątki lat zaczął niszczeć, tak, że zbyt wiele z niego nie pozostało. Po drugim rozbiorze Polski na ruinach zamku, w latach 1824-1828 niemieccy koloniści wznieśli kościół ewangelicki, który służy dzisiaj jako Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Obiekt znajduje się w bardzo dobrym stanie, w otoczeniu urokliwego parku, amfiteatru, przy samym brzegu jeziora.

Ratusz

Klasycystyczny ratusz w Przedczu powstał w 1826 roku w miejscu poprzedniej siedziby władz miasta. Połączony jest z zupełnie unikatowymi jatkami miejskimi z ok. 1820 roku oraz stylową remizą strażacką z początku XX wieku. Jatki  są bardzo rzadkim świadectwem dawnych tradycji handlowych związanych z targami i jarmarkami miejskimi.

Kościół

Imponujący kościół pw. św. Rodziny zdaje się na pierwszy rzut oka przypominać gotycką katedrę. Nic bardziej mylnego, ta neogotycka świątynia powstała w latach 1904-1909, chociaż naturalnie historia parafii sięga czasów średniowiecza. Poprzednia świątynia została zniszczona w 1900 roku od uderzenia pioruna. Do jej budowy wykorzystano aż milion dwieście tysięcy cegieł, dwadzieścia pięć wagonów wapna i pięć wagonów cementu. Liczby te robią wrażenie! Budowlę wzorowano ponoć na kościele św. Anny w Wilnie, chociaż swoim stylem bardziej nawiązuje do architektury kościołów pomorskich. Imponująca nawa główna ma 17 metrów wysokości.

Drogi miłośniku Wielkopolski, jest mi bardzo miło mi, że odwiedzasz moją stronę! Jeśli pomogłem Ci znaleźć potrzebne informacje, inspiracje do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie stawiając mi wirtualną kawę. Takie wsparcie pomaga mi dalej kontynuować mój projekt. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA